Krimi

Nenechajte sa oklamať podvodníkom! Na Slovensku úraduje falošný exekútor

Nápadov na rýchle zbohatnutie je viacero, jeden z tých nekalých ponúka údajný vymáhateľ dlhov.

Dôveru, neznalosť i strach ľudí opäť zneužíva falošný exekútor. Predstavuje sa ako Robert Bujko a na občanov sa obracia listom so žiadosťou o zaplatenie neexistujúceho dlhu voči už zaniknutej spoločnosti. TASR o tom informovala Slovenská komora exekútorov (SKE).

Hovorkyňa SKE Svetlana Kolesárová v tejto súvislosti zdôraznila, že postup súdneho exekútora je prísne regulovaný a má presné pravidlá.

„Občanovi musí byť úradne doručené písomné upovedomenie o začatí exekúcie. Ak aj súdny exekútor neskôr komunikuje prostredníctvom elektronickej pošty, jej pravosť si môže občan overiť priamo na stránke Slovenskej komory exekútorov www.ske.sk, v sekcii Zoznam exekútorov, kde nájdu i číslo depozitného účtu exekútora," upozornila Kolesárová. Dodala, že v prípade akýchkoľvek pochybností by mal občan kontaktovať príslušný exekútorský úrad alebo priamo kanceláriu SKE.

PREČÍTAJTE SI: Európska akcia zameraná na rýchlosť: Do nedele bude na cestách viac policajtov

Elektronická pomoc

Overiť si, či je voči nim vedená exekúcia, môžu občania od 1. júla aj prostredníctvom Centrálneho registra exekúcií na webovej stránke „cre.sk“: www.cre.sk.

„Po zaregistrovaní sa a zaplatení poplatku, predstavujúceho dve eurá za jednu lustráciu, môže občan vyhľadávať podľa priezviska, dátumu narodenia, obce, IČO, názvu spoločnosti alebo spisovej značky súdu. V databáze nájde údaje o súde, ktorý udelil poverenie na vykonanie exekúcie, meno príslušného exekútora, príslušné dátumy k exekúcii i označenie vymáhaného nároku," vysvetlila hovorkyňa SKE.

PREČÍTAJTE SI: Fenomén, ktorý nám pomotal hlavy: Už štvrťstoročie surfujume na internete

Toto nie je prvý prípad

Komora už v minulosti opakovane upozorňovala občanov na podvody falošných exekútorov. Stali sa prípady, keď občania alebo organizácie, dokonca aj banky, dostali exekučný príkaz na zaplatenie falošnej exekúcie.

„Postup falošných exekútorov bol dvojaký, buď písomnosti zasielali pod vymysleným menom, alebo uvádzali meno skutočného exekútora, no účet bol vedený na inú osobu," uviedla Kolesárová.

Poukázala aj na to, že sa vyskytli i pokusy hackerov, ktorí falošným exekučným príkazom požadovali úhradu malej sumy a cez elektronický príkaz na úhradu sa vedeli dostať na účet platiaceho. Na Slovensku sa vyskytlo niekoľko takýchto pokusov, v Českej republike však až približne 20.000.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM