RADÍME: Pri používaní verejnej wi-fi siete si chráňte osobné údaje

Pri verejnej wi-fi sieti je potrebné chrániť osobné údaje. Bezpečnostný manažér radí kedy hrozí riziko.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Pri používaní verejnej wi-fi siete si chráňte osobné údaje
Zdroj: pixabay

Pri používaní verejnej wi-fi siete je potrebné chrániť svoje osobné údaje. Neodporúča sa používať pri komunikácii napríklad so svojou bankou. Uviedol to security manažé Ján Böjtös.

Osobné údaje

„Verejná wi-fi sa nachádza vo verejných priestoroch a má k nej prístup veľa ľudí. To znamená, dobrých aj zlých,“ povedal Böjtös, ktorý radí verejnú wi-fi používať len v nevyhnutných situáciách a neposkytovať bezhlavo svoje osobné údaje. „Treba zvážiť, na čo ich daná osoba, prípadne stránka potrebuje a čo s nimi ide sledovať. Keď odo mňa niekto chce napríklad rodné číslo a ja si chcem len stiahnuť článok, tak je to podozrivé. Vtedy je dôležité neposkytnúť osobné údaje,“ zdôraznil Böjtös.

Riziko je vždy

Rizikom sú aj počítačové vírusy, ktoré sa šíria a napádajú počítače a smartfóny najmä neopatrnosťou ľudí. „Väčšinou majiteľ svojím neopatrným konaním spôsobí, že sa jeho počítač alebo telefón nakazí. Napríklad, keď sťahuje nejaký softvér, ktorý obsahuje vírus alebo súbory či obrázky. Treba to robiť zodpovedne a zvážiť, kto je pôvodcom daného súboru a či je potrebné ho sťahovať. Riziko sa tým znižuje, hoci nikdy nebude nulové,“ dodal Böjtös.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame