Rastislav Búgel Rôzne

Smutné správy pred letom: Hygienici v kraji na kúpanie neodporučili ani jedno jazero

Hygienici z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) zverejnili zoznam vodných plôch v prírode, ktoré sú podľa nich vhodné na kúpanie v nadchádzajúcej sezóne. Do zoznamu sa v Nitrianskom kraji nedostalo ani jedno jazero.

Ilustračný obrázok k článku Smutné správy pred letom: Hygienici v kraji na kúpanie neodporučili ani jedno jazero
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Letná sezóna už klope na dvere a príjemné letné teploty už dnes lákajú ľudí vykúpať sa vo vodách lokalít v prírode. Hygienici z ÚVZ SR tento rok zatiaľ odporučili a ako vhodné na kúpanie vyhodnotili 32 vodných plôch, z toho v Nitrianskom kraji ani jednu.

V nevhodných vodách môže číhať nebezpečenstvo

Vytvorenie tohto zoznamu je veľmi dôležité, pretože kúpanie v prírode so sebou prináša množstvo rizík. Pri kúpaní vo voľnej prírode sa ľudia dostávajú do kontaktu s množstvom mikroorganizmov, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. „Najzávažnejšie sú mikroorganizmy spôsobujúce črevné nákazy, predovšetkým pôvodcovia dyzentérie, bakteriálnych a vírusových gastroenteritíd, vírusovej hepatitídy typu A, ale aj brušného týfusu, paratýfusu a leptospiróz,“ priblížila doktorka Margaréta Sláčiková, z odboru epidemiológie ÚVZ SR.

Mohlo by sa zdať, že je preto lepšie vyhnúť sa prírodným kúpaliskám a radšej uprednostniť bazén s chlórovanou vodou. No nie je to celkom pravda. „Na kúpaliskách môže byť voda nebezpečná, keď sa nedodržiavajú zásady hygieny prevádzky, prekračuje sa ich kapacita, keď sa voda nedostatočne vymieňa a chlóruje. Svoj podiel na zhoršenej kvalite vody majú aj samotní návštevníci, ktorí nedodržiavajú nariadenia prevádzkovateľov kúpalísk, nepoužívajú WC a sprchy pred vstupom do bazénov, príp. navštevujú kúpaliská, aj keď vedia, že trpia prenosným ochorením,“ povedala epidemiologička.

Nepríjemné nástrahy

Naproti tomu v jazerách a väčších vodných plochách nie je taká koncentrácia kúpajúcich sa ako v bazénoch. Tu však nie je možná dezinfekcia. „Nebezpečná situácia vzniká pri masívnej kontaminácii vody presakovaním kanalizácie, trativodov žúmp, nehovoriac o priamom vypúšťaní splaškových vôd do riek a jazier,“ dodala. Z vody do organizmu ľudí mikroorganizmy prenikajú rôznymi cestami, napr. prehltnutím, vdýchnutím aerosolu, cez spojivky a iné sliznice, cez poškodenú, ale i zdravú kožu.

V Nitrianskom kraji už dlhodobo absentuje prírodná vodná plocha vhodná na kúpanie.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM