Monika Földešiová Rôzne

70 rokov od historického úteku z Osvienčimu: Rudolf Vrba z Topoľčian prišiel s hrôzostrašným odkazom!

Je to už 70 rokov, čo sa podarilo rodákovi z Topoľčian Rudolfovi Vrbovi a jeho spoluväzňovi Alfredovi Welzlerovi utiecť z prísne stráženého nacistického tábora Osvienčim-Brzezinka. Ich hrdinský čin bude pripomínat každoročný memoriál, čiže presjť tú istú trasu, ako títo väzni z tábora smrti.

Ilustračný obrázok k článku 70 rokov od historického úteku z Osvienčimu: Rudolf Vrba z Topoľčian prišiel s hrôzostrašným odkazom!
Foto: Slávka Kellová

Ľudia zo Slovenska i iných krajín si budú môcť vyskúšať strastiplnú cestu dvoch slovenských židov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí pred 70 rokmi dokázali uniknúť z koncentračného tábora Osvienčim. Od tohto roku sa bude každoročne konať Vrba-Wetzler Memorial, ktorý bude nielen pripomínať historickú udalosť, ale takisto upozorňovať na to, aby sa podobné udalosti, aké sa stali v Osvienčime, už nikdy nezopakovali.

Ako informovali organizátori memoriálu, ľudia budú môcť prejsť presne tú istú trasu, akou sa Vrba a Wetzler dostali v roku 1944 z koncen­tračného tábora až do Žiliny.

„Chceme, aby si ľudia rôznych vierovyznaní, rôzneho politického presvedčenia fyzicky vyskúšali, čo títo dvaja páni dokázali a aby sa na tejto ceste zamysleli nad tým, kde žijú, aké sú ich korene, aké sú korene Európy,“ uviedol jeden zo spoluorganizátorov Fedor Gál. Autorkou myšlienky bola dnes už nebohá dcéra Rudolfa Vrbu Zuzana. „Chcela, aby ľudia nezabudli na to, čo otec dokázal,“ dodal Gál.

V tomto roku sa projekt začne v auguste akýmsi „skúšobným pochodom“. „Chceme si to prejsť a vyskúšať. Nechceme totiž, aby sa budúci rok vydalo príliš veľa ľudí na príliš neznámu trasu,“ prezradil Gál s tým, že v tomto roku by sa na pochode malo zúčastniť 30 – 40 ľudí.

Pred 70 rokmi, 7. apríla 1944, sa dvom slovenským židom Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi podarilo utiecť z hermeticky stráženého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Podporení odbojovým hnutím v tábore chceli svojím svedectvom zabrániť ďalším deportáciám. Po troch týždňoch na úteku, 25. apríla 1944, prišli do Žiliny, kde bola na základe ich výpovedí na pôde tamojšej židovskej náboženskej obce spísaná detailná, 32-stranová správa o fungovaní a podstate najväčšieho nacistického tábora smrti. Svet, vrátane najvyšších politických a náboženských predstaviteľov, sa tak vďaka Vrbovej a Wetzlerovej správe dozvedel hrôzostrašnú pravdu o Osvienčime.

70 rokov od historického úteku z Osvienčimu: Rudolf Vrba z Topoľčian prišiel s h
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM