Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  21 °C
Prokop Slováček Rôzne

Aké jazyky sa učia Európania? Ruština sa opäť derie dopredu

Angličtina patrí k suverénnym lídrom v obľúbenosti na školách. Kedysi nenávidená Ruština opäť získava na obľube.

Ilustračný obrázok k článku Aké jazyky sa učia Európania? Ruština sa opäť derie dopredu
Zdroj: internet

Už tento pondelok „oslávime“ Európsky deň jazykov a tak si Štatistický úrad Európskej únie Eurostat posvietil na obľúbenosť jednotlivých jazykov na školách v Európskej únii.

Nestráca na popularite

Na prvom stupni základných škôl v celej EÚ je zďaleka najpopulárnejšia angličtina, ktorej sa venuje viac ako 17 miliónov žiakov. Jej prevahu potvrdzuje aj obľúbenosť tohto jazyka u školákov do 15 rokov. Aj tam má okolo 17 miliónov priaznivcov. Údaje sú z roku 2014.

Francúzština sa umiestnila na druhom mieste s 5 miliónmi žiakov, po nej nasleduje nemčina (3 milióny) a španielčina (2 milióny). Zaujímavé je, že do popredia sa opäť dostáva aj ruština, ktorú sa učí pol milióna žiakov v EÚ. Predbehla aj taliančinu (200 tisíc).

Prečítajte si aj: Medzi najlepšími univerzitami sveta sú aj dve slovenské

Aj na Slovensku po Rusky

Na Slovenských základných školách sa jeden cudzí jazyk učilo 80,1 percenta žiakov. Víťazila u nich angličtina. Aj na druhom stupni vedie angličtinu, za ňou je nemčina a potom hneď ruština.

A práve tá je najpopulárnejším jazykom mimo jazyky EÚ! Na druhom stupni základných škôl v Európskej únii sa ju učilo takmer 500 tisíc žiakov. Najčastejšie to bolo v pobaltských členských štátoch – Litva, Estónsko, Lotyšsko, ale aj na Slovensku a v Bulharsku.

Mohlo by vás zaujímať: Americké školstvo šokuje: Predmet venovaný Lady Gaga, zombíkom a dovolenke

Aké jazyky sa učia Európania? Ruština sa derie dopredu
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk