Dávid Hrdý Samospráva

Budeme mať na Juhu námestíčko? Spor podnikateľa s mestom vyvolal diskusiu

Na sídlisku Juh sa plánuje s výstavbou menšieho námestia – oddychovej zóny už dlhšiu dobu. Diskusia na túto tému rezonovala aj na poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva. Podnetom k nej bol však spor miestneho podnikateľa so zástupcami mesta o pozemky pod jeho prevádzkou.

Ilustračný obrázok k článku Budeme mať na Juhu námestíčko? Spor podnikateľa s mestom vyvolal diskusiu
Zdroj: Dnes24.sk

Síce na programe rokovania táto téma nebola, na paškál sa dostala kvôli miestnemu podnikateľovi Vladimírovi Andelovi. Ten už dlhé roky vlastní na sídlisku Juh kasíno a žiada mesto o odpredaj pozemkov pod jeho prevádzkou.

Na predaj má pán Andel predkupné právo, no mesto mu parcely o výmere 219 m² nechce dlhodobo predať. Na pretras sa takto dostala aj výstavba námestíčka, ktorá sa v tejto lokalite plánuje už 11 rokov. Námestíčko má stáť aj na pozemkoch kde podniká pán Andel.

Budovu vlastní,pozemok nie

Vladimír Andel vlastní budovu, kde prevádzkuje kasíno už od roku 1991. Pozemky vtedy vlastnilo viacero ľudí, ktorí však žili v zahraničí. Mesto ich získalo do svojho majetku v rámci delimitácie. Následne prejavil záujem o odkúpenie pán Andel, no mesto jeho žiadosť zamietlo.Čiže vlastní budovu, no pozemky pod ňou nie.

Počas jeho príhovoru sa kriticky vyjadril na adresu predstaviteľov mesta, ktorí mu podľa neho neustále hádžu polená pod nohy. Zdôraznil, že v Topoľčanoch má jeho podnikateľská činnosť aj charitatívny rozmer, keďže finančne podporil školy či kúpil sono prístroj do topoľčianskej nemocnice. Zároveň tu zamestnáva aj viacero ľudí a poctivo platí dane.

Na margo pozemkov sa Vladimír Andel vyjadril, že je ochotný tu investovať vlastné finančné zdroje pre celkové skultúrnenie. No logicky najskôr by museli byť jeho. Ani on nie je spokojný ako to tam momentálne vyzerá. V minulosti už na tomto mieste vybudoval chodník z vlastných prostriedkov.

Záujem občanov

Poslankyňa Květa Markovičová, ktorá zastupuje občanov na sídlisku Juh pripomenula, že je tu tiež záujem 7 tisíc občanov , aby sa toto námestíčko vybudovalo pre nich. Vladimíra Andela si zastala poslankyňa Katarína Katonová. Tej sa nezdalo prečo mesto zvýšilo pánu Andelovi nájom z 1000 na 2 600 eur a aj to, že pri plánovaní tejto výstavby sa nepočítalo s tým, že tam je súkromná prevádzka, ktorá jeho majiteľa živí.

Na to zareagoval primátor Peter Baláž s tým, že pám Andel nie je jediný prípad a nájmy sa zvyšovali plošne v rámci všeobecne záväzného nariadenia. Poslankyňa Květa Markovičová sa vyjadrila, že pri tvorení územného plánu, kde sa rátalo s touto výstavbou mali možnosť vyjadriť sa k jeho podobe všetci občania vrátane pána Andela. Rozprava o tomto bode tak zostala na mŕtvom bode.

Riešenie vidia v konsenze

Diskusia prezradila jednak to, že sa tu stretávajú záujmy dvoch strán no i to, že existuje vôľa nájsť konsenzus. Tak, aby bol spokojní pán Andel i mesto Topoľčany. Síce odpredaj pozemkov mu schválený nebol, no v zastupiteľstve vyvstala myšlienka hľadania spoločného riešenia.

Obe strany sa dohodli, že pán Andel predloží štúdiu využitia a stavebného riešenia, ktorá by kolidovala aj s architektonickou štúdiou námestíčka. Ten potom prejde rokovaniami jednotlivých komisií a mestských výborov a bude sa dotvárať. Štúdia budúceho námestíčka však zatiaľ žiadna neexistuje. V Územnom pláne mesta Topoľčany sa uvažuje s vybudovaním námestia na sídl. Juh, zatiaľ nebola spracovaná žiadna konkrétna štúdia ako by malo námestie vyzerať a aké funkcie by malo spĺňať. Verím, že uznesenie, ktoré bolo schválené urýchli prípravu predprojektovej dokumentácie, povedal pre náš portál Topoľčany 24 primátor Peter Baláž.

Takže zostáva už len veriť, že zvíťazí zdravý rozum a konštruktívna diskusia. Aby sa všetci občania tohto sídliska mohli potešiť z lepšieho a kultúrnejšieho prostredia.

Sídlisko Juh - námestíčko
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie