Ilustračný obrázok k článku Čarodejník z Topoľčian: Staré bicykle sa v jeho rukách menia na unikáte kúsky!
Zdroj: Dnes24.sk

Čarodejník z Topoľčian: Staré bicykle sa v jeho rukách menia na unikáte kúsky!

Vedeli ste, že v našom malom meste máme čoraz viac šikovných mladých ľudí? Živým príkladom je Ewžen, ten spolu s partiou blízkych ľudí rozbehol opravu starých socialistických bicyklov na naozaj unikátne kúsky!

Katarína Jankeje Rôzne
Katarína Jankeje Rôzne

Čarodejník z Topoľčian: Staré bicykle sa v jeho rukách menia na unikáte kúsky!

Vedeli ste, že v našom malom meste máme čoraz viac šikovných mladých ľudí? Živým príkladom je Ewžen, ten spolu s partiou blízkych ľudí rozbehol opravu starých socialistických bicyklov na naozaj unikátne kúsky!

Ilustračný obrázok k článku Čarodejník z Topoľčian: Staré bicykle sa v jeho rukách menia na unikáte kúsky!
Zdroj: Dnes24.sk

Za netradičnou myšlienkou stojí Topoľčanec Paľo, všetci ho však poznajú pod menom Ewžen. Z jeho lásky k vintage, retro štýlu bol už len krôčik k profesionálnemu repasovaniu starých bicyklov. Neskôr sa k nemu pridali ďalší šikovní ľudia – konštruktér Gračo, fotograf Tibor a dizajnérka Veronika. Netrvalo dlho a „topoľčianske bicykle“ začali reprezentovať mesto nielen na Slovensku, ale dokonca aj v zahraničí.

Ako si sa k prerábaniu starých kúskov dostal?

V dobe kedy žijeme viac na sociálnych sieťach ako v realite, sa tento príbeh nemohol ani inak začať. Na instagrame som objavil fotky starých bicyklov a tak som si povedal, že jeden si skúsim spraviť aj sebe ako ideálny prostriedok na krátke trasy malého mesta. Prvý bajk som si tak nastriekal za domom sprejom a po večeroch som na ňom makal, aby som ho dotiahol do „dokonalosti“. K tej však stále niečo chýbalo a preto na scénu nastúpil môj dlhoročný kamarát Gračo, ktorý robí servis v predajni bicyklov aby doriešil detaily. A tak sa pred rokom začala písať história Eg riders.

Takže prvé objednávky si mal len na základe prvého po „domácky“ repasnutého bicykla?

Áno, čoraz viac ľudí si začalo všímať bicykel, ktorý bol iný a tak začali chodiť prvé objednávky. Zo striekania za domom, sa stalo profesionálne striekanie práškovými farbami, zo zháňania kostier sa stalo hobby, ktoré zahŕňa hodiny strávené na virtuálnych bazárov, kilometre strávené na cestách pri zbieraní bicyklov po okolitých dedinách a mestách pretože Eg riders sa postupne stáva značkou, ktorú ľudia sami oslovujú a darujú im nechcené staré bicykle aby tak mohli dostať nový šat a potešiť oko nejedného cyklistického nadšenca.

Robíš to teda ako hobby popri zamestnaní, alebo sa tomu venuješ naplno?

Doteraz som to bral ako zábavu a koníček, ktorému som sa venoval popri práci čašníka, ale po 8 rokoch sa moja kariéra v jednej topoľčianskej kaviarni vďaka bicyklom skončila, čo bolo pre mňa jasným znamením, že toto je moja cesta. Takže bicyklom sa teraz venujem naozaj na plný úväzok.

Niektoré kúsky sú naozaj veľmi unikátne, kde berieš inšpiráciu?

Inšpirácie hľadám na rôznych zahraničných weboch a blogoch s bicyklami, kde je toho naozaj neúrekom a takisto tým, že som obklopený mnohými ľuďmi z umeleckého prostredia, či už je to náš fotograf Tibor, dizajnérka Veronika alebo rôzni iní ľudia z umeleckej brandže, vďaka ktorým sa ku mne dostávajú rôzne inšpiratívne podnety. Naposledy som sa napríklad zoznámil s mladým grafikom Jakubom Vážanom, s ktorým sme vytvorili sériu kreatívnych vianočných reklám.

Tvoje bicykle sa dostali už aj medzi slovenské celebrity, povieš nám viac?

Áno. Ako jeden z prvých bicyklov sme prerábali bicykel pre priateľa Dominiky Cibulkovej, Michala Navaru. Našli nás cez náš profil na instagrame a hneď sme si aj dohodli stretnutie a po vzájomnej dohode ako bude bicykel vyzerať, sme sa dali do práce. Momentálne dokončujeme jeden kúsok pre Juraja Topora z Tublatanky, ktorý bude naozaj originálny, či už doplnkami alebo technikou striekania, ktorú sme na bicykel vymysleli.

S celebritami však máme aj nie celkom príjemné skúsenosti. Prednedávnom sme pre jednu robili drahší bicykel, ktorý si však dotyčná osoba nevyzdvihla a tak nám ostal na predaj. Ale tak čo už, aj negatívna skúsenosť je skúsenosť. Podstatné je, že nerobíme rozdiely medzi tým či niekto je alebo nie je zo showbiznisu, ku každému bicyklu pristupujeme s rovnakou láskou.

Máš medzi klientmi ľudí z Topoľčian, či skôr z iných časti Slovenska?

Zopár bicyklov mi jazdí po našom rodnom meste, o niečo viac po Bratislave a potom po pár kúskoch máme aj v okolitých slovenských mestách ako Nitra, Piešťany, Trenčín a podobne. Dokonca po tom, čo som pre moju kamarátku letušku spravil piknikový bicykel, s ktorým sa pochválila aj kolegovi pilotovi, sa z neho stal náš fanúšik a hneď jeden bicykel objednal aj pre svoju ženu, s ktorou žijú v Dubaji. Takisto cez instagram nás objavila Henrieta, žijúca v Španielsku, pre ktorú sme prerábali cukríkovo ružovú Lady 26, Lea z Viedne, ktorá si dala prerobiť svoj starý bicykel a môj dlhoročný kamarát Magdo si svoju zrepasovanú Sobi 20, odviezol do Nemecka. Momentálne pracujeme aj na jednom kúsku, ktorý pôjde priamo do krajiny bicyklov- Holandska

Ak majú ľudia doma staré kusy a chcú sa ich zbaviť, môžu sa vám ozvať?

Samozrejme! Neváhajte nás osloviť napríklad cez náš facebook: Egriders. Radšej ako má nejaký starý kúsok skončiť v zberni surovín, darujte nám ho a my s ním niekomu spravíme radosť a vdýchneme mu druhý život.

Čo plánuješ ďalej?

Keďže naše bicykle sa dajú považovať za šperk a skvelý módny doplnok, pracujeme s Veronikou na malej kolekcii odevov a doplnkov, ktoré budú podčiarkovať retro štýl našich bicyklov.

Ako vnímaš topoľčiansku umeleckú scénu? Myslíš, že sa to v našom meste pomaly prebúdza?

Mám pocit, že všeobecne sa nejak prebúdza v ľuďoch záujem o niečo výnimočné, či už je to umenie, remeslo alebo kultúra. Asi je to tým, že sme presýtení komerciou, ktorá nás obklopuje a väčšina, hlavne mladých ľudí túži po inakosti a tak si začínajú postupne hľadať cestu k umeniu v rôznych formách.

Pozrite si množstvo fotografií prerobených kúskov v našej fotogalérií.

Foto: Tibor Kuna

Eg riders
15
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín