Katarína Jankeje Samospráva

Dane a poplatky pôjdu v Topoľčanoch hore: Prečítajte si, čoho sa to týka!

V roku 2016 si budeme musieť zvyknúť na zvyšovanie niektorých daní a poplatkov. Viacej zaplatíme za komunálny odpad, za držanie psov, ale aj za sociálne služby.

Ilustračný obrázok k článku Dane a poplatky pôjdu v Topoľčanoch hore: Prečítajte si, čoho sa to týka!
Foto: Ivan Bučko / Zdroj: Dnes24.sk

Obyvatelia Topoľčian musia od roku 2016 rátať so zvyšovaním daní a poplatkov mestu. Zmena sa dotýka aj dane za psa, zvýšenie bude závisieť, či majiteľ psa býva v obytnom alebo rodinnom dome. Viac si prečítate v článku: Psičkári, túto info neprehliadnite: V roku 2016 sa v Topoľčanoch zvýšia dane za psa

Daň z nehnutelností

Poslanci na poslednom riadnom zasadnutí však odsúhlasili aj ďalšie zmeny v poplatkoch. Prvou z nich je zvýšenie dane z bytov, ktorá spadá pod daň z nehnuteľností. Pre budúci rok došlo na zasadnutí poslancov k schváleniu zvýšenia tejto sadzby na 0,170 €/m2 , čo predstavuje navýšenie príjmov mesta o 17-tisíc eur oproti roku 2015. Ako však upozornil primátor Topoľčian Peter Baláž, v budúcnosti dôjde k ďalšiemu zvyšovaniu, káže to tak totiž predmetný zákon.

Zaplatíme si za odpad

S vyššími poplatkami treba rátať pri komunálnom odpade.

Na jednu osobu vychádza v roku 2016 suma 25 eur. Topoľčanci teda zaplatia za odpad o jedno euro viacej. Mesto odôvodnilo zmenu nahor tým, že objem vybratého poplatku nepostačuje na plné krytie výdavkov na zber, prepravu, separáciu a likvidáciu odpadu.

V tejto veci primátor Baláž informoval, že v súčasnosti sa buduje stojisko podzemných kontajnerov, ktoré vie nahradiť objemovo hneď niekoľko bežných nádob, ďalšie má v pláne mesto vybudovať v nasledujúcich mesiacoch. Tento krok by mal pomôcť k udržaniu čistoty v okolí smetných nádob na sídliskách.

Opatrovateľské služby zdražejú

Zvyšovanie poplatkov sa dotkne aj občanov, ktorí využívajú sociálne služby. Poplatok sa zvýši od roku 2016 z 1,10 eur na 1,30 eur za jednu hodinu. Ako odznelo na zasadnutí, o túto službu je narastajúci záujem, z rozpočtu mesta je však dotovaných až 76 percent. Schválené nariadenie bolo upravené v súlade s pripomienkami prokuratúry, pričom sadzba za poskytnuté úkony sa nemenila už viac rokov. Kompletné znenia všeobecne záväzných nariadení, ktoré upravujú poplatky a dane nájdete na webe mesta, v sekcii Legislatíva.

Môže vás zaujímať:

Topoľčany majú schválený rozpočet: V budúcom roku sa potešia motoristi, chodci a milovníci športu

VIDEO: Parkovisko pri Kauflande spustilo slovnú prestrelku na topoľčianskom zastupiteľstve

Video: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie