Katarína Jankeje Samospráva Samospráva

Dane za psov pôjdu hore: Sťažnosti na sumu pribúdajú, čo na to topoľčianska radnica?

Vysoké poplatky, takmer žiadna aktivita mesta. To sú najčastejšie sťažnosti topoľčianskych majiteľov psov. Zisťovali sme stanovisko radnice, ako aj to, či mesto v budúcom roku plánuje pre psičkárov priniesť nejaké novinky.

Ilustračný obrázok k článku Dane za psov pôjdu hore: Sťažnosti na sumu pribúdajú, čo na to topoľčianska radnica?
Zdroj: TASR

Miestne dane každý rok vzbudia diskusiu medzi obyvateľmi mesta. Málokedy sú spokojní najmä majitelia psov, ktorí musia na dani za psa vynakladať stanovené finančné prostriedky. Tentokrát dane vzbudili ešte väčšie rozhorčenie, mesto sa totiž rozhodlo poplatky pre majiteľov psov zvýšiť. Od roku 2016 teda Topoľčanci, ktorí bývajú v obytnom dome zaplatia 36 eur, čo je o dve eurá viac. Kompletné informácie nájdete v našom článku: Psičkári, túto info neprehliadnite: V roku 2016 sa zvýšia dane za psa

Zákon účel neprikazuje

Diskusia sa spustila aj po zverejnení nášho článku, viacero obyvateľov neskrýva nespokojnosť jednak so sumou, ale aj s tým, že mesto pre psičkárov roky nič nerobí. Obrátili sme sa preto s otázkami priamo na primátora Topoľčian Petra Baláža. Aj napriek tomu, že poplatky sa vyberajú od majiteľov psov, legislatíva nestanovuje povinnosť mestu, do tejto sféry opätovne prostriedky refinancovať. "Daň za psa je miestna daň, ktorá nemá striktne stanovený účel použitia tak ako to je napríklad pri poplatku za komunálny odpad. Vybrané prostriedky na dani za psa tvoria bežný príjem rozpočtu mesta a použijú sa na bežné výdavky schváleného rozpočtu,“ informoval náš portál Peter Baláž.

Ako ďalej uviedol, v rámci bežných výdavkov sú v rozpočte zapracované aj výdavky súvisiace s touto oblasťou, napríklad vybudovanie voliér a úprava karanténnej stanice, odchyt psov a mačiek. Nezanedbateľné sú aj výdavky na čistenie chodníkov a verejných priestranstiev od psích exkrementov.

Prvé zvyšovanie od roku 2008

Primátor sa vyjadril aj k avizovanému zvyšovaniu poplatkov. Dane za psa sa v Topoľčanoch nezvyšovali osem rokov. „Všetky rozpočty sú zverejnené k nahliadnutiu na webovej stránke mesta. Mesto Topoľčany pristúpilo k úprave sadzby dane za psa (obytné domy) v roku 2016, pričom sadzby dane neboli zvyšované od roku 2008.

Niektorí obyvatelia sa však rozhodnú poplatky ignorovať, radnica však upozorňuje, že nezaplatenie daní má následky. Pri neuhradení dane za psa mesto postupuje rovnako, ako pri iných daňových nedoplatkoch, zasiela výzvu a pohľadávku postupuje na exekúciu.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie