Kultúra

Exdiplomat Gustáv Stopka spomína: Poznal som sa s Fidelom aj s prvou ženou v kozme

Spisovateľ a exdiplomat v Sovietskom zväze Gustáv Stopka (74) nám porozprával o svojom zaujímavom živote. Rodák z Močenku roky žije v Zlatých Moravciach. Počas svojej kariéry zažil toho až-až a spoznal sa s tými najznámejšími osobnosťami sveta.

Kľúčovou témou mali byť zaujímavosti z ciest diplomata. Reč sa však zvrtla aj na inú tému. Gustáv Stopka sa rozhovoril nielen o svojej diplomatickej kariére, ale pridal aj trochu humoristickej soli. Hovorí o rokoch nesmierneho hľadania, spojeného s tápaním, rozčarovaním i osobnou nespokojnosťou, ktoré boli pre neho akýmsi odrazovým mostíkom ďalších životných rozhodnutí. A venovať sa satire bolo jedno z nich. Za štvrťstoročie publikoval stovky humoresiek a satír doma i v zahraničí, kde dlhodobo pôsobil. „Stretnutia so štátnikmi, politikmi, obchodníkmi, odborníkmi rôznych profesií, umelcami rôznych rangov, ale najmä prostými ľuďmi mi umožňovali hlbšie načrieť do ich myslí a konaní, čo sa stalo pre mňa „ľudovou univerzitou“ a neoceniteľným základom vlastnej tvorby“.

Diplomatická kariéra

Z čias diplomacie sa pozná s mnohými slávnymi ľuďmi. K jeho priateľom patrila napríklad aj Valentína Tereškovová, ktorá sa ako prvá žena na svete dostala do vesmíru. Stretol sa s bývalými prezidentmi svetových veľmocí. K diplomacii sa dostal v 70. rokoch. Vďaka znalostiam jazyka pôsobil v hodnosti prvého diplomatického tajomníka v Španielsku, potom ako kultúrny pridelenec v Rusku – tu precestoval všetky vtedajšie zväzové republiky a neskôr pracoval ako veľvyslanec Československa v štyroch stredoamerických republikách a to Nikarague, Paname, Hondurase a Kostarike.

Cením si najmä stretnutie s bývalým americkým prezidentom Jimmym Carterom. Spoznal som ho, keď si Carter preberal čestný doktorát Stredoamerickej univerzity,“ hovorí Stopka. "Poznal som sa aj s prezidentom George Bushom, ruským prezidentom Borisom Jeľcinom, kubánskym vodcom Fidelom Castrom Ruzom a celým radom prezidentov Latinskej Ameriky. Stál som na moste za 20 miliónov dolárov nad zátokou Balboa. Dlhý je takmer dva kilometre. Navštívil som Panamský prieplav, Suezský prieplav i Gibraltár. Dobré kontakty som mal so spisovateľmi, maliarmi, hercami Popovom, Koňajevom, Kornejevom a ďalšími umelcami svetového mena. Rád si spomínam na pobyt medzi Indiánmi na Atlantickom pobreží – boli to Miskiti, Sumovia, Rámovia a Garofíni.“

Osobne som poznal napríklad Tereškovovú, Nikolajeva, Klimuka, Sevasťanova, Leonova, Gubareva i ďalších, čo objavovali vesmír. Často som chodieval do Hviezdneho mestečka, ktoré leží asi 45 kilometrov od Moskvy,“ hovorí o priateľských vzťahoch s kozmonautmi Stopka.

Na milosť a nemilosť

Stopka vydal tri zbierky satirických poviedok v slovenčine Cesta plná balvanov, Vlčí mak v obilí, Žaba na prameni a jednu knihu v češtine. Ľudia sú v jeho satirických poviedkach skloňovaní vo všetkých vtipných pádoch, ale so snahou autora neurážať ich dôstojnosť. „V nich pranierujem chyby, omyly, problémy a nedostatky domáceho i svetového diania, ktoré komplikovali a brzdili ľudské myslenie a konanie.“

Gustáv Stopka sa narodil v Močenku (okres Šaľa). Kariéru začínal ako stredoškolský profesor na SPTŠ Šaľa, neskôr bol riaditeľom na Strednom odbornom učilišti Plastika v Nitre. Pôsobil na Ministerstve priemyslu SR v Bratislave. V roku 1973 prešiel do služieb Federálneho ministerstva zahraničných vecí v Prahe ako diplomat.

Text: Anna Mondočková

Gustáv Stopka
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie