Dávid Hrdý Rôzne

História Topoľčian v obrazoch: Staré fotky zbierajú dvaja mladí Žochári

To, ako to u nás v meste vyzerá teraz všetci vieme. Ale porovnať si to s dávnou minulosťou je zaujímavejšie. Práve to nám umožnili dvaja Topoľčanci, ktorý na Facebooku zbierajú a zverejňujú fotky mesta tak, ako ho mnohí z nás nepoznáme. Nazrite s nami do histórie Topoľčian!

Ilustračný obrázok k článku História Topoľčian v obrazoch: Staré fotky zbierajú dvaja mladí Žochári
Zdroj: Dnes24.sk

K založeniu ich viedol lokálpatriotizmus

Stará predajňa hračiek na Námestí M.R.Štefánika, Duchonka v časoch jej najväčšej slávy či obrazy už neexistujúceho hotela Koruna. To všetko môžete nájsť v zbierke fotiek v miestnosti „Staré Topoľčany“ na Facebooku. Nebolo by to však možné bez iniciatívy dvoch Topoľčancov Romana Dragulu a Alexa Adamkoviča. Čo ich viedlo k tejto činnosti sme sa opýtali jedného z nich. „K založeniu nás viedol lokálny patriotizmus. Máme radi svoje mesto, jeho históriu“ odpovedal Roman. Zaobstaranie starých fotografií nie je žiadna ľahká záležitosť. O tom sa presvedčili aj títo dvaja lokálpatrioti.

Fotografie najskôr získavali tak ako sa dalo. „Fotky sme v prvom rade hľadali na internete. Vždy nás potešilo aj teší, keď objavíme niečo nové. Snažíme sa hlavne cez facebookovú stránku oslovovať ľudí, ak majú doma svoju zbierku, staré pohľadnice, aby sa nám ozvali. Párkrát to už zafungovalo, stretli sme veľa zaujímavých ľudí, porozprávali nám svoje príbehy“ povedal k získavaniu fotiek Roman.

História oslovila a spojila Topoľčancov

Miestnosť oslovila ľudí, ktorý kedysi žili a ešte žijú v Topoľčanoch. Spoznávajú svoje bývalé ulice, kde bývali alebo spomínajú na to, ako to tam vyzeralo keď boli mladí, dokonca menujú aj ľudí, ktorí pracovali v tom či onom obchode. Topoľčanci medzi sebou diskutujú a ozrejmujú jeden druhému konkrétne miesta a budovy na fotkách. Fotografie starých Topoľčian a ich vtedajších obyvateľov nám určitým spôsobom prinášajú aj to, ako tu vtedy ľudia žili. „Zaskočila nás samotná história, z fotiek sa dozvedáme už o neexistujúcich objektoch, ako ľudia žili, ako neuveriteľne sa mesto mení, ako sa bohužiaľ zmenila Duchonka, atď.“ dodal Roman.

Stránka sa bude zdokonaľovať

Za čas svojho fungovania si stránka „Staré Topoľčany“ získala mnoho fanúšikov. Potešíme všetkých Topoľčancov, pretože Roman s Alexom chcú naďalej stránku inovovať a pokračovať v ich zberateľskej práci. Podporte aj vy dobrú vec a ak disponujete starými fotkami, pohľadnicami či iným obrazovým materiálom, kontaktujte ich na Facebooku. „Stránku Staré Topolčany sa snažíme posúvať ďalej, veľmi nás teší ako nám ľudia fandia a prajú, ako nám píšu, že je to pre nich najkrajšia stránka na Facebooku, ako vedú konverzácie pod fotkami, veľké množstvo „lajkov“ a zdieľaní. Komunikujú s nami, posielajú fotky, ak nejaké doma nájdu. Teší nás spätná väzba, ktorú dostávame, naozaj prijemný pocit“ povedal na záver Roman.

Foto: Facebook/Staré Topoľčany

História Topoľčian v obrazoch: Staré fotky zbierajú dvaja mladí Topoľčanci
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie