Peter Klimant Správy

Serafína Ostrihoňová končí ako primátorka: Súd jej vymeral dvojročnú podmienku!

Krajský súd v Nitre dnes zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu a rozhodol, že primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová a podnikateľ Viliam O. sú vinní z prečinu podvodu formou spolupáchateľstva!

Ilustračný obrázok k článku Serafína Ostrihoňová končí ako primátorka: Súd jej vymeral dvojročnú podmienku!
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

Súd ich odsúdil na dvojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom výkonu trestu na dva roky. „Proti tomuto rozhodnutiu nie je možné podať riadny oprávnený prostriedok,“ skonštatoval hovorca súdu Mário Pivarči. Prípad sa týka prevodu pozemkov pod priemyselným parkom v Zlatých Moravciach. Primátorka tak do väzenia nepôjde, príde o svoju funkciu.

Súd vypočul nového znalca

Okresný súd v Nitre v roku 2012 odsúdil primátorku a podnikateľa na 7,5 roka väzenia. Obaja sa voči rozsudku odvolali na Krajský súd v Nitre, ktorý vec vrátil okresnému súdu, aby ju v plnom rozsahu prerokoval. Ten vo februári tohto roka potvrdil svoj pôvodný verdikt z roku 2012. Primátorka a podnikateľ sa opäť odvolali a prípad sa tak dostal na krajský súd. Odvolanie podal aj prokurátor, ktorý žiadal pre obidvoch obžalovaných desaťročný trest odňatia slobody.

Podľa okresného súdu obaja obžalovaní nepravdivo tvrdili, že mesto má nárok na vydržanie, pretože pozemky užíva viac ako desať rokov, hoci vedeli, že v užívaní ich má Slovenský pozemkový fond. Ten ich ďalej prenajímal poľnohospodárskym subjektom. Na základe notárskych zápisníc získala radnica pôdu s rozlohou 7,7 hektára do svojho majetku. Mesto ich neskôr predalo za symbolickú sumu firme, ktorej majiteľom je Viliam O.

Slovenskej republike, Slovenskému pozemkovému fondu a nezisteným súkromným vlastníkom a ich dedičom mali obaja spôsobiť škodu viac ako 377 000 eur. Dnešný odvolací súd vypočul nového znalca na ornú pôdu, podľa ktorého hodnota pozemkov pred výstavbou priemyselného parku predstavovala necelých 22 000 eur.

Čo povedal Ostrihoňovej obhajca?

Podľa obhajcu Serafíny Ostrihoňovej Jána Čarnogurského vzniklo celé trestné konanie tým, že Slovenský pozemkový fond nesplnil svoje zmluvné povinnosti, na základe ktorých mal poskytnúť pozemky pre priemyselný park. Mesto sa pokúsilo tieto pozemky odkúpiť, vláda však v roku 2006 nakladanie s pozemkami neznámych vlastníkov zastavila.

„Existovali pritom už zmluvy mesta s investormi, ktorí dnes majú v parku postavené haly a vyrábajú. Boli v nich majetkové sankcie pre prípad, že by investori pozemky nedostali. Tieto sankcie násobne prevyšovali hodnotu tých pozemkov, ako bola vyčíslená v rozsudku okresného súdu. Teda pre porušenie zmluvnej povinnosti zo strany Slovenského pozemkového fondu sa začalo toto trestné konanie,“ konštatoval Čarnogurský.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie