Dávid Hrdý Kultúra

Kauza Cervanová: Film o súdených Nitranoch a mŕtvej študentke aj v našich kinách

O pripomenutie tragickej udalosti sa postaral režisér Robert Kirchhoff svojim dokumentárnym filmom Kauza Cervanová s podtitulom „Pravda je jednoduchá. Lži sú zložité". Vidieť ho môžete vo Filmovom klube Tatra Nitra, ktorí sídli v priestoroch Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Ilustračný obrázok k článku Kauza Cervanová: Film o súdených Nitranoch a mŕtvej študentke aj v našich kinách
Zdroj: TASR

Udalosti roku 1976

11. júla 1976 obyvateľ dedinky Kráľová pri Senci našiel na smetisku dámsku tašku s osobnými vecami.Netušiac čo práve objavil, tašku si vzal domov.O niekoľko dní sa z obecného rozhlasu dozvedá, že v miestnom potoku bolo nájdené mŕtve telo mladej ženy.Občania boli verejnou bezpečnosťou vyzvaní k poskytnutiu akýchkoľvek informácií, ktoré by viedli k objasneniu tohto prípadu. Nájdenú kabelku teda tento občan odovzdal do rúk vyšetrovacím orgánom. Patrila Ľudmile Cervanovej, študentke 2.ročníka medicíny. Podľa prvých expertíz príčinou smrti bolo utopenie. Po piatich rokoch vyšetrovania súdy obvinili siedmich Nitranov a odsúdili ich spolu na 108 rokov väzenia.Trom z nich dokonca hrozili tresty smrti.

Kauza trvala cez 30 rokov

Generálny prokurátor ČSFR Tibor Böhm na jar 1990 podal v prospech siedmich odsúdených sťažnosť pre porušenie zákona. Po viacerých opakovaných pojednávaniach a odvolaniach ich senát Najvyššieho súdu (NS) SR 4. decembra 2006 právoplatne odsúdil. Kauza Cervanová patrí medzi najdlhšie prípady v histórii slovenského súdnictva, trvala viac ako 30 rokov. Jeden z odsúdených medzičasom zomrel.

Film nepátra po vinníkoch

Pre potreby tohto filmu strávil Kirchhoff osem rokov pátraním a študovaním zákulisia celého prípadu a vyhľadávaním ľudí, ktorí mali a majú niečo s týmto prípadom spoločné. Avšak film nie je o poukázaní na pravých vinníkov či pokusom o nájdenie vrahov. "Tento film nemá byť pátraním po vrahoch ani dokazovaním neviny. Videl som strach, počúval som klamstvá aj vyhrážky, najrôznejšie verzie prípadu. Začal som si uvedomovať, koľkým ľuďom táto kauza zmenila život. Tento nekonečný a tajomný prípad je v istom zmysle príbehom našej krajiny a ukazuje, aký je stav justície na Slovensku – od čias komunizmu až podnes,“povedal o filme jeho autor. Zámerom autora je najmä poukázanie na propagandu, politické pozadie a tajomstvá celého prípadu.

Kto je Robert Kirchhoff?

Narodil sa 7.mája 1968 a vyštudoval VŠMÚ v Bratislave. Tento nezávislý filmový režisér, scenárista a producent natočil a produkoval viacero celovečerných filmov, ktoré boli ocenené na mnohých zahraničných a domácich festivaloch.Vo svojej tvorbe sa zameriava na aktuálne spoločenské témy a na témy traumatického vyrovnania sa s dedičstvom histórie udalostí 20. storočia v strednej Európe. "Pred ôsmimi rokmi som sa rozhodol zaznamenať súdny proces s údajnými vrahmi Ľudmily Cervanovej. Zistil som, že táto kauza je zvláštnym sledom udalostí, ktoré priamo zasiahli do životov niekoľkých desiatok ľudí. Zaujímali ma otázky, ktoré z nahromadených pochybností priamo alebo nepriamo vyplývali. Zaujímala ma pravda,“povedal na margo impulzu, ktorý ho viedol k natočeniu filmu.

Film prináša Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) a premiéru v slovenských kinách bude mať 16. mája. Možnosť pozrieť si film v Nitrianskom kraji ponúka Filmový klub Tatra Nitra, ktorý sa nachádza v priestoroch Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Premietanie sa uskutoční 20.5. 2013 v čase 17:30 a 19:30.

Hosťom bude režisér Robert Kirchhoff. Rezerváciu vstupeniek je možné urobiť aj telefonicky na čísle 0907/ 680 702.

foto: Kauza Cervanová

Kauza Cervanová - Trailer
1
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie