Prokop Slováček Správy

Keby nebolo smartfónov, boli by sme v práci oveľa produktívnejší

Uľahčujú nám život, ale na druhej strane nás oberajú v práci o drahocenný čas. Keby sme ich nemali, mohli by sme podávať lepšie výkony.

Ilustračný obrázok k článku Keby nebolo smartfónov, boli by sme v práci oveľa produktívnejší
Zdroj: pixabay

Bez smartfónov sú ľudia v práci produktívnejší o 26 %. Dokazujú to výsledky psychologického experimentu uskutočneného spoločnosťou Kaspersky Lab v spolupráci s univerzitami vo Würzburgu a v Nottingham Trente.

Experiment objavil súvislosť medzi úrovňou produktivity v práci a vzdialenosťou medzi zamestnancom a jeho telefónom. Vždy, keď bol účastníkom experimentu odobraný, ich výkon sa zvýšil až o 26 %. Tento experiment testoval správanie 95 osôb vo veku 19 až 56 rokov.

Mobil preč, lepší výkon

Výskumníci otestovali účastníkov v štyroch rozličných situáciách – so smartfónom vo vrecku, na pracovnom stole, so zamknutým v šuplíku pracovného stola a v situácii, kedy bol úplne odstránený z miestnosti.

Výsledky jasne ukázali, že ak testovaná osoba mala svoj smartfón na stole pri počítači, jej výkon klesal. Čím sa vzdialenosť a testovanej osoby zväčšovala, zlepšovala sa aj jej sústredenosť, a tým sa im podarilo dosiahnuť aj lepšie hodnotenie v teste.

Ženy sú na tom horšie

Napriek očakávaniam sa ukázalo, že absencia smartfónu nespôsobila nervozitu na strane účastníka. Hladiny úzkosti boli stabilné počas celého trvania experimentu. No ukázalo sa tiež, že vo všeobecnosti boli počas tohto experimentu nervóznejšie ženy než muži.

To len potvrdilo predpoklady výskumníkov, že úroveň nervozity v práci nie je priamo zapríčinená smartfónmi (resp. ich absenciou), ale skôr rodovými rozdielmi.

Foto: pixabay.com

Bez smartfónov by sme boli v práci výkonnejší
3
Galéria
Zdroj: pixabay
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie