Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  21 °C
Prokop Slováček Správy Rôzne

Kedy je ten správny čas na zimné „gumy“. Čo radia odborníci a čo hovorí zákon?

Neviete, kedy je ten správny čas na prezutie zimných pneumatík? Váhate, či už áno, alebo ešte nie? Máme pre vás tipy, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa.

Ilustračný obrázok k článku Kedy je ten správny čas na zimné „gumy“. Čo radia odborníci a čo hovorí zákon?
Zdroj: TASR

Zákon v tom má jasno. Nerozlišuje regionálne odlišnosti počasia, alebo časti dňa, v ktorých zvyknete jazdiť. Takže sa treba riadiť aj zdravým sedliackym rozumom. Veď je rozdiel, či žijete na severe, alebo na juhu Slovenska.

Čo platí podľa zákona

Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič osobného auta môže takéto vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky.

Nákladné vozidlá môžu na našich cestách jazdiť v čase od 15. novembra do 31. marca len ak sú vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav. Mimo tohto obdobia v prípadoch, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad a námraza.

Ak zákon porušíte, hrozí vám pokuta v desiatkach eur, v prípade právnickej osoby až v tisíckach eur. Rovnako môže poisťovňa prikročiť ku kráteniu poistného plnenia v prípade poistnej udalosti.

Kedy je ten správny moment?

Viacerí odborníci odporúčajú prezuť vtedy, ak sa očakáva také počasie, že teplota tri dni po sebe neprekročí sedem stupňov. Vtedy už sa dá očakávať, že ráno aj podvečer, kedy jazdíme najčastejšie, budú teploty okolo bodu mrazu.

Výmenu zimných pneumatík rozhodne netreba nechávať na poslednú chvíľu. Vyhnete sa tak dlhým čakacím lehotám u automechanika. Ale prečo vlastne musíme auto na zimu prezúvať?

Okrem toho, že to požaduje zákon, je to dôležité aj pre našu bezpečnosť. Zimné pneumatiky majú lepšiu priľnavosť na snehu, namrznutej vozovke, ale aj na suchej ceste. Poskytujú väčšiu stabilitu pri prejazde v zákrute, pri náhlej zmene smeru jazdy a majú kratšiu brzdnú dráhu.

Nové, alebo staré

Ak prezúvate staré pneumatiky, dajte si skontrolovať ich dezén. Podľa noriem by mal byť zošúchaný maximálne do štyroch milimetrov.

Netreba zabudnúť, že nové pneumatiky je nutné ešte zabehnúť, pretože optimálne vlastnosti získavajú približne po 300 km. Takže je treba prezuť ich s dostatočným predstihom.