Ministerstvo chce motivovať školákov, aby išli študovať dopravu

Ministerstvo dopravy chce motivovať školákov, aby sa rozhodli študovať dopravu. Počas dvojdňovej akcie si žiaci môžu vyskúšať napríklad povolanie rušňovodiča.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo chce motivovať školákov, aby išli študovať dopravu
Zdroj: TASR

Akcia bude prebiehať 24. a 25. marca na železničnej stanici vo Vrútkach. Pôjde o prezentačné dni v rámci projektu Študuj dopravu, do ktorého sú okrem ministerstva dopravy, Strednej odbornej školy dopravnej Martin-Priekopa, všetkých troch štátnych železničných subjektov, Žilinskej univerzity v Žiline a mesta Vrútky zapojení aj regionálni partneri a stredné odborné školy so zameraním na dopravu.

„Naším cieľom je zvýšiť záujem žiakov o štúdium na stredných odborných školách v oblasti dopravy a postupne tak zvyšovať odbornosť ľudí aj kvalitu projektov v oblasti dopravy,“ opísal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Skúška povolania

V rámci dvojdňového programu budú mať školáci v podobe ukážok rôznych povolaní možnosť vyskúšať si riadenie dopravy z pozície výpravcu na modelovej železnici, riadenie rušňa prostredníctvom ETCS zariadenia – moderného vlakového zabezpečovacieho systému či navštíviť priestory rušňa alebo kamióna a oboznámiť sa s diagnostikou a smart ovládaním vozidiel.

Zároveň školákom záchranári predstavia spôsoby poskytovania prvej pomoci, hasičský zbor bude prezentovať historickú a súčasnú hasičskú techniku a automobilové spoločnosti predstavia novinky zo sveta motorizmu.

Podľa rezortu dopravy tiež železniční modelári vystavia modely priamo v železničných vozňoch a návštevníkom bude predstavená kniha „Vrútky – 145 rokov s okrídleným kolesom“.

Možnosti štúdia

Na podujatí sa budú súčasne prezentovať študijné a učebné odbory v oblasti dopravy, ktoré je možné študovať na stredných odborných školách v Žilinskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji.

Žilinská univerzita v Žiline predstaví podľa ministerstva aj možnosti vysokoškolského štúdia v oblasti dopravy a deťom a mládeži poskytnú odborníci kariérne poradenstvo s alternatívami ďalšieho profesijného smerovania.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR