Na SOŠ agrotechnickej mali vzácnu návštevu: So žiakmi diskutovala ministerka Matečná

Jednou z najstarších slovenských stredných škôl zameraných na poľnohospodárstvo je SOŠ agrotechnická v Topoľčanoch. Pri príležitosti polstoročnice, ktorú tento školský rok oslavuje, ju navštívila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Rastislav Búgel
Ilustračný obrázok k článku Na SOŠ agrotechnickej mali vzácnu návštevu: So žiakmi diskutovala ministerka Matečná
Zdroj: TASR

So žiakmi, budúcimi nádejnými poľnohospodármi, diskutovala na tému farmárčenia. „Poľnohospodári nám starnú. Mnoho mladých nebolo nikdy na farme a k pestovaniu rastlín či chovu zvierat si nevytvorili žiaden vzťah. Veľmi ma preto teší dnešné stretnutie s mladými zapálenými ľuďmi a s ich pedagógmi. Som rada, že aj na Slovensku máme mladých ľudí, ktorých láka poľnohospodárstvo a majú vzťah k našej pôde,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

So žiakmi diskutovala najmä na tému farmárčenia, priblížila im systém fungovania podpôr, ktoré majú možnosť od štátu získať. „Snažíme sa mladých ľudí povzbudzovať, aby sa nebáli na Slovensku farmárčiť. Možnosti na dotácie tu sú, mladí ľudia môžu dostávať prostredníctvom priamych platieb špeciálne podpory na hektár a práve teraz rozposielame rozhodnutia vo výzve pre mladých farmárov,“ doplnila G. Matečná.

„Naším hlavným cieľom je vychovať zdatných odborníkov, s hrdosťou na svoje pôsobenie v poľnohospodár­stve, ktorí si nájdu uplatnenie na trhu práce v oblasti agrosektora,“ povedal Róbert Čaniga, riaditeľ SOŠ agrotechnická.

SOŠ agrotechnická vznikla v roku 1966, aktuálne na škole študuje 258 žiakov v dvoch študijných odboroch – agropodnikanie so zameraním na farmárstvo a pestovateľstvo a programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení; taktiež v dvoch učebných odboroch: agromechanizátor, opravár a poľnohospodárska výroba, ku ktorým od budúceho roku pribudne nástrojár.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame