Kultúra

Nahliadnite do tajov ríše exotického hmyzu: Tribečské múzeum láka novinkou

Možnosť nahliadnuť do tajomstiev ríše hmyzu ponúka výstava V kráľovstve exotického hmyzu, ktorú pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch.

Ilustračný obrázok k článku Nahliadnite do tajov ríše exotického hmyzu: Tribečské múzeum láka novinkou
9
Galéria
Zdroj: TASR

Hlavným cieľom výstavy je prostredníctvom exponátov tropických druhov z celého sveta, ale aj fotografickej a obrazovej dokumentácie priblížiť rozmanitosť hmyzej ríše. Návštevníci múzea si ju môžu pozrieť do 17. apríla.

Výstava je ukážkou súkromnej zbierky entomológa, cestovateľa, zberateľa a chovateľa exotických živočíchov Michala Zachara z Prievidze. „Z denných motýľov majú svoje zastúpenie atraktívne druhy vidlochvostov a babôčok z celého sveta. Motýle aktívne v noci sú zastúpené druhmi z čeľadí lišajovitých a okáňovitých, kam patrí aj okáň Attacus atlas, jeden z najväčších motýľov s rozpätím krídel až 25 centimetrov,“ informovala Lenka Krošláková z Tribečského mú­zea.

Z viacerých druhov preparovaného hmyzu návštevníkov zaujmú predovšetkým tropické chrobáky.

Za pozornosť stojí kolekcia roháčov z Ázie a Vietnamu. Vystavené sú aj nosorožteky z podčeľade Dynastinae, medzi ktoré patrí najdlhší známy chrobák sveta herkules antilský s dĺžkou až 18 centimetrov. Svoje zastúpenie majú na výstave aj krasone, ktoré pri určitom lome svetla hrajú kovovými farbami. Z ich kroviek si domorodci v rôznych častiach sveta vyrábali šperky a ozdoby.

Pozornosti návštevníkov neuniknú ani ostatné skupiny hmyzu, ako sú šváby a cikády. Vystavené druhy pochádzajú z expedícií do tropických dažďových pralesov Južnej Ameriky, Ázie a Afriky, na ktorých sa zúčastnil autor výstavy. Najnovšie exponáty, ktoré pochádzajú z Namíbie a Bornea, majú návštevníci Tribečského múzea možnosť vidieť prvýkrát.

Okrem preparovaných exponátov dopĺňajú výstavu aj živé živočíchy, chované v teráriách. Ukážkou tropického hmyzu, ktorý sa dá úspešne chovať a rozmnožovať v zajatí, sú pakobylky. Ide o živočíchy aktívne v noci, typické svojím ochranným maskovaním. Tvarom tela pripomínajú konáriky, a tak ich prezradí až pohyb. Prezentované sú aj šváby a zákernice. Výstavu dopĺňajú aj iné skupiny bezstavovcov, chovaných v zajatí. Návštevníci majú jedinečnú možnosť vidieť živé škorpióny, pavúky – vtáčkare a mnohonôžky. Sú to teplomilné druhy, pochádzajúce predovšetkým z oblastí rovníka a trópov.

Foto: ilustračné

Motýle
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM