NAJ pôrodnice na Slovensku: Ako dopadli nemocnice v našom kraji z pohľadu mamičiek?

Slovenské mamičky hodnotili pôrodnice. Ako dopadli nemocnice v našom kraji?

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku NAJ pôrodnice na Slovensku: Ako dopadli nemocnice v našom kraji z pohľadu mamičiek?
Zdroj: TASR

Slovenské mamičky sú najviac spokojné s pôrodnicou v Univerzitnej nemocnici (UNM) v Martine, s Nemocnicou s poliklinikou (NsP) v Spišskej Novej Vsi a s Gynekologicko-pôrodníckou nemocnicou (GPN) Sanatória Koch v Bratislave. Odborníci spolu s rodičkami hodnotili 53 pôrodníc. Informoval o tom Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (HPI).

„Subjektívne hodnotenie mamičiek sa medziročne zlepšilo vo všetkých otázkach. Výsledky ale stále poukazujú na dve problémové oblasti,“ uviedla šéfredaktora portálu rodinka.sk Eva Pavlíková, kde sa prieskum uskutočnil.

Do internetového hlasovania sa zapojilo 2944 matiek. Zodpovedali na otázky služieb, personálu i materiálovo-technického vybavenia.

Nitriansky kraj

V rámci Nitrianskeho kraja je podľa mamičiek najlepšia nemocnica v Topoľčanoch. Do top trojky v rámci Nitrianskeho kraja by sa dostala nemocnica Komárno s hodnotením 84,70 % a NsP Levice, ktorá získala od mamičiek 78,10 %.

Rebríček najlepších pôrodníc jednotlivých krajoch podľa hodnotenia mamičiek:

Kraj Pôrodnica Hodnotenie
BA Sanatórium KOCH 89,1 %
BB Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota* 82,9 %
KE NsP Spišská Nová Ves 91,0 %
NR Nemocnica Topoľčany 88,6 %
PO NsP Sv. Jakuba Bardejov* 89,4 %
TN Nemocnica Partizánske 88,1 %
TT Nemocnica A. Wintera Piešťany 84,1 %
ZA Univerzitná nemocnica Martin 91, 3 %

Počet zozbieraných dotazníkov neprevyšoval 5 % pôrodov za minulý rok. Do celoslovenského rebríčka boli zahrnuté len pôrodnice s vyšším podielom zodpovedaných dotazníkov, v krajských rebríčkoch sú zahrnuté všetky pôrodnice.

Hodnotenie odborníkov

V hodnotení expertov najlepšie obstáli Fakultná nemocnica v Trenčíne, Univerzitná nemocnica v Martine a prvú trojku uzatvára Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) – Antolská.

Štvrté miesto získala Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky s hodnotením 74,6 %.

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov. Projekt sa realizuje od roku 2011. Vznikol na základe spolupráce HPI a internetového portálu www.rodinka.sk.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk