Správy

Najviac za posledné roky: V topoľčianskej nemocnici sa narodilo viac ako 600 detí

V topoľčianskej nemocnici sa vlani narodilo viac ako 600 detí. Chlapcov sa narodilo o niečo málo viac ako dievčat.

Ilustračný obrázok k článku Najviac za posledné roky: V topoľčianskej nemocnici sa narodilo viac ako 600 detí
Zdroj: Svet zdravia

V topoľčianskej nemocnici sa vlani narodilo viac ako 600 detí. Chlapcov sa narodilo o niečo málo viac ako dievčat.

V Nemocnici Svet zdravia Topoľčany sa minulý rok uskutočnilo 633 pôrodov, čo je najvyšší počet za posledné roky.

Najviac novorodencov (66) prišlo vlani na svet v mesiaci júl. Chlapcov sa narodilo len o niečo viac ako dievčat a dve mamičky si domov z pôrodnice odniesli dvojičky.

Počet pôrodov stúpol

V medziročnom porovnaní počet pôrodov v topoľčianskej nemocnici vlani stúpol o 51. V roku 2018 sa ich totiž uskutočnilo 582, v roku 2017 ich bolo zase 534.

Chlapcov sa minulý rok v topoľčianskej nemocnici narodilo 322, dievčat zase 313.

Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Eliška, Sofia a Nina. U chlapcov dominovali mená Samuel, Adam a Filip.

“Mamičky spolu s oteckami majú v topoľčianskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, ktorú vedie certifikovaná pôrodná asistentka. V rámci kurzu sa dozvedia, ako zvládnuť tehotenstvo i samotný pôrod, aj ako sa následne starať o bábätko,“ informuje za ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková.

Bezplatný kurz vlani absolvovalo 291 mamičiek, ktoré sa spolu stretli 616-krát.

“Topoľčianska nemocnica tiež rodičkám ponúka aj alternatívne polohy pri pôrode, uplatňuje bonding či rooming in. Budúce mamičky si rovnako môžu spolu so zdravotníckym personálom pred pôrodom vytvoriť individuálny pôrodný plán a naplánovať si tak, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vlani túto možnosť využilo 45 mamičiek,“ dodala Jana Fedáková.

Novinky v nemocnici

Mamičky sa môžu tešiť aj na zvýšený komfort. Nemocnica minulý rok za vyše 61-tisíc eur vynovila lôžkovú časť gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia. Na lôžkovom oddelení sa vymenili podlahy, dlažba či sanita v kúpeľniach, vymaľovali priestory, vymenil opotrebovaný nábytok a žalúzie. Investovalo sa tiež do elektroinštalácie a menších stavebných prác a pribudli nové orientačné tabuľky či fototapety.

 

“Nemocnica zároveň s pomocou eurofondov vymenila postele na celom oddelení. Pacientky tak získali elektricky polohovateľné lôžka s možnosťou polohovania chrbta, hlavy a nôh, ktorých súčasťou sú antidekubitné matrace. Prinášajú lepší komfort pre pacientky a zároveň sa zníži námaha ošetrujúceho personálu pri obsluhe," informuje za ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková.

Nemocnica pre budúce mamičky zároveň vytvorila novú miestnosť pre predpôrodnú prípravu. Miesto, kde prebiehala doteraz, sa totiž stane súčasťou nových centrálnych operačných sál.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie