Rôzne

Nepríjemné zistenie: Český Tuzemák obsahuje rakovinotvornú látku!

Obľúbený český Tuzemák má problém. Rumová aróma, ktorá sa nachádza aj v niektorých cukrovinkách, možno bude musieť byť z výrobkov odstránená.

Ilustračný obrázok k článku Nepríjemné zistenie: Český Tuzemák obsahuje rakovinotvornú látku!
Zdroj: TASR

Rumová aróma, ktorá je typická pre český Tuzemák alebo niektoré cukrovinky, bude možno musieť z výrobkov zmiznúť. Podľa vedcov z Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín obsahuje látku, ktorá je rakovinotvorná, konkrétne etylester kyseliny mravčej. Závermi výskumu sa bude zaoberať Európska komisia, ktorá by ingredienciu mohla úplne zakázať. Ak sa tak stane, Česko bude žiadať výnimku, povedal pre Hospodářské noviny český minister pôdohospodárstva Marian Jurečka.

Tuzemák je obľúbený

Zákaz by skomplikoval situáciu firmám, ktoré český rum vyrábajú – tuzemák by totiž musel zmeniť zloženie. Ide pritom o populárny alkoholický nápoj: konzumácia všetkých rumov tvorí podľa údajov českej Únie výrobcov a dovozcov liehovín až štvrtinu všetkého vypitého alkoholu v Česku.

Tuzemák sa tak do pozornosti Bruselu dostáva už druhýkrát. V roku 2003 sa musel premenovať z tuzemského rumu, nakoľko sa nevyrába z cukrovej trstiny. Teraz je jeho zloženie opätovne v hre. Ako povedal Marian Jurečka, česká vláda chce o probléme s Európskou komisiou aj Európskym úradom pre bezpečnosť potravín rokovať.

Samotná EK teraz rieši, ako s problémom naloží. S rumovou arómou nemusí mať problém iba Česko, ale aj ďalšie štáty, kde sa výrobky z tejto látky používajú.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie