Katarína Jankeje Rôzne

Nežná revolúcia v dobových OBRAZOCH: Ako sme v Topoľčanoch bojovali za slobodu?

Nežná revolúcia, to nebolo len štrnganie kľúčmi v centrách Bratislavy a Prahy. Ľudia zaplavovali námestia i v ostatných častiach krajín, svedkom prevratu bolo i Topoľčany. Pozrite si dobové zábery.

Ilustračný obrázok k článku Nežná revolúcia v dobových OBRAZOCH: Ako sme v Topoľčanoch bojovali za slobodu?
Zdroj: Dnes24.sk

Nežná revolúcia začala 16. až 17. novembra demonštráciami študentov v Bratislave a Prahe. Informácie sa ale do miest vtedajšej republiky šírili pomalšie. Kým v hlavných mestách to vrelo, spočiatku o udalostiach neinformovali ani médiá, v iných oblastiach Slovenska sa ľudia zapájali postupne.

Hoci o niečo neskôr, revolučné nálady dorazili aj do Topoľčian. 24. novembra vznikla v meste občianska iniciatíva, ktorá sa prihlásila k 12 bodom vydaním iniciatívou Verejnosť proti násiliu (VPN). Práve táto skupina tvorila jadro pri nasledujúcich manifestáciach a mítingoch na vtedajšom Gottwaldovom námestí v Topoľčanoch. Pri príležitosti 25. výročia revolučných udalostí Tríbečské osvetové stredisko obnovilo a zdigitalizovalo dobové zábery.

Fotografie zachytávajú rôzne udalosti v rôznych časoch, či už manifesty občanov Topoľčian na námestí z 27. novembra, medzi zábermi však nájdete aj fotky z decembrového zhromaždenia.

Zdigitalizované boli tiež unikátne zábery zo zasadnutia celoslovenskému snemu VPN (Verejnosť proti násiliu) v Dome Kultúry.

Foto: Štátny archív Topoľčany

Topoľčany v roku 1989 a po revolúcií
39
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie