Rastislav Búgel Samospráva

Nitriansky kraj odpísal zmarené investície: Ich cena by presiahla 400-tisíc eur

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) odpísal zmarené investície v celkovej hodnote 409 535,38 eur.

Ilustračný obrázok k článku Nitriansky kraj odpísal zmarené investície: Ich cena by presiahla 400-tisíc eur
Foto: Rastislav Búgel

Kraj tak reagoval na opatrenia Najvyššieho kontrolného úradu, podľa ktorých je NSK povinný pravidelne prehodnocovať a predkladať zastupiteľstvu návrhy na odpísanie nepoužiteľných investícií. Úrad NSK navrhol na vyradenie 26 projektových dokumentácií, ktoré boli obstarané ešte v rokoch 2005 až 2010.

Nezrealizované investície

Dôvodom na ich vyradenie bez možnosti ďalšieho využitia je ich neaktuálnosť. "A to z dôvodu meniacich sa technologických postupov, noriem, cien materiálu a stavebných prác. To znamená, že na ich základe nie je možné plánované investičné projekty realizovať,“ uviedol riaditeľ Úradu NSK Dušan Guťan.

Celkovo 15 projektov za viac ako 260 000 eur vyradil kraj v oblasti dopravy. Šesť projektov v hodnote takmer 130 000 eur bolo odpísaných z odboru školstva a jeden projekt za vyše 16 000 z oblasti kultúry. Za investíciami, ktoré sa kraju nepodarilo zrealizovať, je podľa predsedu NSK Milana Belicu často nekvalitne pripravená projektová dokumentácia, v ktorej bývajú napríklad nadhodnotené nákladové položky. „Myslím si, že to nie je iba problém nášho kraja, ale vôbec všeobecne. Rozčuľujú ma také záležitosti, že sa pripraví projektová dokumentácia, povedzme v objeme 400 000 eur, ale odrazu ten, ktorý uspeje vo verejnej súťaži, dokáže projekt zrealizovať napríklad za 250 000 eur. Kde je potom tá zodpovednosť tých, ktorí takto pripravujú dokumentáciu, teda projektantov. Na základe čoho oni vlastne takýto neraz prehnaný objem financií navrhnú? To sú velikánske problémy,“ skonštatoval Belica.

Hovorí o predražení

Práve nadhodnotené nákladové položky stáli podľa jeho slov aj za nedávnym zrušením verejného obstarávania na rekonštrukciu krajských ciest II. a III. triedy. „Ja som vtedy zastavil už hotové výberové konanie, lebo sa mi zdalo, že je predražené a ono skutočne predražené aj bolo. Asi je nejaká chyba v zákone, ktorá umožňuje, aby projektanti si proste robili, v úvodzovkách, takmer čo chcú. Je možné, že sa aj účelovo zvyšujú náklady na projekty. A v tom je netransparentnosť. Keď projektant nahodí na papier premrštené náklady, samospráva už môže iba ťažko robiť nejaké opatrenia, aby sa ubránila a zbytočne nepreplácala. Potom sa môže stať, že niektoré investície sa nezrealizujú a musia sa odpísať,“ dodal Belica.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie