Novinka v Nástupišti 1-12: Návštevníkov vtiahne pod vodnú hladinu na plavárni

Vyvolať v ľuďoch ilúziu nového priestoru si kladú za cieľ autori projektu Pod hladinou, ktorý predstavuje Nástupište 1-12 v Topoľčanoch. Erik Fehér a Viliam Šulík vytvorili dielo špeciálne pre samotné Nástupište 1-12 a priľahlý verejný podchod.

Vo vnútri galerijného priestoru sa nachádza jadro projektu. Tvorené je multimediálnou inštaláciou, ktorá asociuje priestor plavárne, do ktorej má možnosť divák nakuknúť cez malý priezor. „Samotná galéria je priestor vytvorený z plexisklových panelov, ktorý oddeľuje verejný podchod od výstavných priestorov, kde sa autori pokúšajú celý jeho objem naplniť vodou. Ilúziu plavárne dotvárajú aj zvukovými nahrávkami,“ informovala Zuzana Novotová Godálová z Nástupišťa 1–12.

Po prechode verejným podchodom pod autobusovou stanicou sa okoloidúcim odkrývajú nenápadné nainštalované fragmenty odkazujúce na plaváreň, a to celou jeho dĺžkou približne 200 metrov. Ide o textové maľby inštruktážnych pokynov plávania, pachové stopy a ruchy.

„Prechod podchodu dostáva diváka akoby do ‚podhladiny‘ plavárne,“ povedala Novotová Godálová.

Výtvarná dvojica Erik Fehér a Viliam Šulík, tvoriaca pod spoločným názvom VILOERIK, spolupracuje už od roku 2002. Väčšinu spoločných projektov predstavuje pod svojou značkou. Skupina má aj svoje alter-egá v recesívnej polohe Kreatívni remeselníci a Lövewassermann.

Sú známi predovšetkým z nitrianskeho regiónu, kde realizujú projekty vo verejnom priestore, happeningy, inštalácie, intervencie či workshopy a diskusie. Ich témy sa pohybujú v okruhoch recyklácia, životné prostredie, sociálne a technologické vplyvy, vytvorenia novej reality a vytrhnutia z každodenností, ako je to aj v ich novej inštalácii Pod hladinou.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Odporúčame