Rôzne Kultúra

Novinka v podchode pod autobusovou stanicou: Vznikla tu 50 metrov dlhá freska

V podchode autobusovej stanice v Topoľčanoch vznikla priamo na stenách podchodu súčasná komunitná freska. Vytvorili ju tri české autorky Marie Štindlová, Markéta Filipová a Dana Balážová.

Ilustračný obrázok k článku Novinka v podchode pod autobusovou stanicou: Vznikla tu 50 metrov dlhá freska
6
Galéria

Freska v celkovej dĺžke 50 metrov je ušitá na mieru mestu Topoľčany, podchodu a jeho každodenným pasažierom, skonštatovala Zuzana Novotová Godálová z Multimediálneho priestoru pre súčasnú kultúru Nástupište 1–12. Svoje dielo predstavia autorky vo štvrtok 21. júna. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Autorky tvoria v rámci zoskupenia Comunite fresca. Zásadným dôvodom pre spoločnú tvorbu je priateľstvo, v ich prípade spojené s umeleckou konfrontáciou, povedala Novotová Godálová. V jednotlivých prístupoch autoriek sa objavujú podobné princípy, ktoré sa v dôležitých momentoch vzájomne pretínajú a vytvárajú tak pestrú sieť obrazových a ideových vzťahov.

Fresky vytvárajú autorky tradičnými spôsobmi, teda nanášaním štukovej omietky, do ktorej ešte za mokra maľujú pigmentom, ktorý si samy miešajú. „Vedieme dynamický dialóg a ten je zakaždým iný. Krajinný motív, portrét či akýkoľvek symbolický predmet je pri maľovaní našej fresky rovnako podstatný ako zvolený rytmus,“ tvrdí Štindlová. Zoskupenie Comunite fresca vytvorilo niekoľko rozmerných fresiek v galériách, ateliéroch a domoch. Vznikli však aj outdoorové diela, napríklad na komíne vo Vranom nad Vltavou.

FOTO: V podchode pod autobusovou stanicou vznikla 50 metrov dlhá freska
6
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie