Aktualizované Lucia Šútorová Správy Práca

Odborári hrozia dopravcovi Arriva Nitra štrajkom: Dôvodom sú mzdy, FOTO a VIDEO

Výbor odborového zväzu Kovo ARRIVA Nitra rozhodol o vyhlásení štrajkovej pohotovosti. Informoval o tom Michal Ďuriš, predseda ZO OZ KOVO ARRIVA Nitra počas tlačovej konferencie.

Zdroj: Dnes24.sk

Vodiči autobusov spoločnosti Arriva Nitra vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Vyhlásila ju Základná organizácia Odborového zväzu (OZ) KOVO Arriva Nitra, ktorá sa nedohodla so zamestnávateľom na raste tarifným miezd pre vodičov autobusov ani pred sprostredkovateľom.

„Štrajková pohotovosť neznamená pre cestujúcich zatiaľ žiadne obmedzenie. Znamená však spustenie krokov, ktoré by mali vyústiť do hlasovania o štrajku, ktoré by sa malo udiať začiatkom augusta,“ informoval Michal Ďuriš, predseda výboru Základnej organizácie OZ KOVO Arriva Nitra.

Kolektívne vyjednávanie

Kolektívne vyjednávanie odborov so zamestnávateľom sa začalo v januári tohto roka. Štyri kolá absolvovali vo vlastnej réžii, so zamestnávateľom sa nepodarilo nájsť dohodu. Preto do vyjednávania vstúpila sprostredkovateľka, o ktorú odbory požiadali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Odborári na začiatku kolektívneho vyjednávania požadovali navýšenie hodinovej tarify zo súčasnej tarifnej mzdy 3,80 eura na 5,30 eura, postupne počas rokovaní svoju požiadavku znížili na 4,20 eura.

Sprostredkovateľka navrhla tarifnú mzdu 4,05 eura, ani túto požiadavku však zamestnávateľ neakceptoval a trval na 2,5-percentnom navýšení tarifnej mzdy z 3,80 eura na 3,895 eura na hodinu. „Ponuka zamestnávateľa by pre vodičov predstavovala pri 163,05 hodiny mesačného fondu pracovného času nárast mesačnej mzdy o 11 eur v čistom, čo je 37 centov disponibilného denného príjmu. Vodiči túto ponuku označili za nedôstojnú a ponižujúcu,“ uviedla Monika Benedeková, podpredsedníčka Rady OZ KOVO.

V Arriva Nitra, a. s., pracuje v súčasnosti 460 zamestnancov, z toho 390 vodičov v Nitre, Topoľčanoch a Zlatých Moravciach. Priemerná mesačná mzda predstavuje 1201 eur, v nej je však zarátaných aj zhruba 30 hodín nadčasov a 30 hodín prestojov. „Ak by sme nerobili nadčasy a čakačky, základná mzda by bola veľmi nízka. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo nie je medzi mladými ľuďmi záujem o prácu vodiča autobusu. V prímestskej doprave pracuje veľa vodičov v dôchodkovom veku a vzniká problém, kto bude po ich odchode jazdiť,“ tvrdí Ďuriš.

Stanovisko dopravcu

O vyjadrenie sme požiadali spoločnosť Arriva Nitra. „Uvedomujeme si, že ďalší rozvoj verejnej osobnej dopravy na Slovensku je podmienený vytvorením atraktívnych podmienok pre prácu vodičov autobusov,“ povedala Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

„Naša spoločnosť preto priebežne investuje do zvyšovania platov zamestnancov – napríklad v minulom roku navýšila mzdy vodičom v priemere o 10 % a v zvyšovaní plánujeme pokračovať aj v tomto roku. Na to, aby verejná doprava dobre slúžila cestujúcim, sú však potrebné aj moderné autobusy, nové alebo zmodernizované autobusové stanice, informačné systémy a inovatívne služby ako napríklad bikesharing alebo inteligentné autobusové zastávky. To všetko si samozrejme vyžaduje investície,“ vymenúva Petra Helecz.

„Chápeme záujmy našich kolegov – vodičov ako aj cestujúcej verejnosti a v spolupráci s objednávateľmi služieb vo verejnom záujme – teda vyššími územnými celkami a mestami – sa vždy usilujeme o hľadanie vzájomne prijateľného riešenia,“ dodala Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku.

Odbory v Arriva Nitra vyhlásili štrajkovú pohotovosť: Dôvodom sú mzdy, FOTO
3
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie