Prokop Slováček Správy

OPÝTALI SME SA: Meníte zdravotnú poisťovňu? TIPY, ako neurobiť chybu

Každý z nás môže zmeniť poisťovňu raz ročne. Je to každého slobodná voľba, základné právo pacienta - poistenca. Ale viete ako na to, a hlavne dokedy?

Ilustračný obrázok k článku OPÝTALI SME SA: Meníte zdravotnú poisťovňu? TIPY, ako neurobiť chybu
Zdroj: TASR

O možnosti zmeniť poisťovňu sa teraz veľa hovorí, lebo zostáva už len niekoľko dní, kým to ešte je možné. Na to čo treba urobiť sme sa opýtali Kataríny Kafkovej, prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov.

Len do 30. septembra

Všetci, ktorí chcú zmeniť doterajšiu poisťovňu, tak môžu urobiť len do 30. septembra 2016. Po uskutočnení tejto zmeny sa stanú poistencami novej poisťovne od 1. januára 2017.

Tí, ktorí termín nestihnú a prihlásia sa do novej poisťovne po 30. septembri, sa stanú jej klientami až od 1. januára 2018. „Poistenci, ktorí chcú zmenu, by nemali čakať na posledný deň ale vybaviť si všetky papiere čím skôr tak, aby dodržali finálny termín,“ upozorňuje Katarína Kafková.

Písali sme aj: Boj poisťovní (1.): Všeobecná zdravotná poisťovňa láka na prevenciu aj dovolenkou

Čo budete potrebovať

Pre zmenu je potrebné podať správne a úplne vyplnenú prihlášku. „Je možné podať ju len do jednej poisťovne, preto si treba zvážiť všetky pre a proti,“ vysvetľuje Kafková.

Ak ste náhodou podali prihlášku do viacerých poisťovní, v poradí druhá a ďalšie vás budú kontaktovať. Pokiaľ opäť zmeníte názor, a vyberiete si inú, tú podľa vás správnu, budete musieť opäť písomne, stiahnuť predošlú prihlášku späť.

Na tomto „späťvzatí“ prihlášky nemusíte uvádzať žiaden dôvod, poisťovňa musí vaše rozhodnutie rešpektovať. Aj tento úkon musíte stihnúť do 30. septembra 2016.

Mohlo by vás zaujímať: Zámena v baleniach ako veľký problém. Z trhu stiahnu niektoré lieky

Kde nájdete prihlášku?

Prihlášky na zmenu sú dostupné na každej pobočke poisťovne, alebo na internete. Ak sa nemôžete dostaviť na pobočku, alebo nemáte internet a tlačiareň, môžete do poisťovne aj zatelefonovať.

„Poistenci sa nemusia obávať. Zamestnanci zdravotných poisťovní im so správnym vyplnením prihlášky pomôžu,“ dodáva prezidentka asociácie.

Kedy dostanete nový preukaz

Po zmene používajú poistenci až do konca roka preukaz poistenca a európsky preukaz svojej terajšej zdravotnej poisťovne. Oba doterajšie preukazy sú povinní zdravotnej poisťovni vrátiť najneskôr do 8. januára 2017.

Zmenu zdravotnej poisťovne musíte do ôsmich dní oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Zmenu treba tiež oznámiť poskytovateľovi, s ktorým má uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmení zdravotnú poisťovňu, je povinná písomne oznámiť novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2017.

Prečítajte si aj: Vývozu liekov má byť koniec. Vláda schválila nové pravidlá

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie