Katarína Jankeje Kultúra

Pád železnej opony inými očami: V podchode sa premietne unikátny film, stretnúť môžete aj tvorcov!

V rámci medzinárodného projektu KINEDOK uvedie známe topoľčianske Nástupište 1-12 v piatok 17. apríla dánsko-maďarskú drámu. Snímka 1989 zachytáva sled udalostí pri páde opony.

Ilustračný obrázok k článku Pád železnej opony inými očami: V podchode sa premietne unikátny film, stretnúť môžete aj tvorcov!
Zdroj: Dnes24.sk

Film režisérov Erzsébet Rácz a Andersa Østergaarda „1989“ je skvelou politickou drámou o páde železnej opony, formálne sa pohybujúci na rozhraní dokumentárneho filmu a drámy. „Mladý neznámy technokrat Miklós Németh, vymenovaný za nového predsedu vlády Maďarska, má za úlohu obnoviť ekonomiku krajiny. Németh sa rozhodne zrušiť rozsiahlu a drahú ochranu hraníc – železnú oponu, ktorá krajinu oddeľuje od západu,“ uviedol Julo Krištof z Nástupišťa 1–12.

Útek za slobodou

Ako ďalej pokračuje, toto rozhodnutie narazí na tvrdý odpor maďarskej komunistickej strany a lídrov východného Nemecka. Mladý pár z východného Nemecka sa dopočuje o Némethovom rozhodnutí a pricestuje do Maďarska s cieľom utiecť odtiaľ na západ, kým je hranica otvorená. Ale dvojica sa chytí do osídiel politickej mocenskej hry, ktorá sa odohráva za zatvorenými dverami východného bloku. Medzičasom je hranica opäť zatvorená a mladý muž je pri pokuse o útek postrelený a umiera. Táto dramatická udalosť urýchli Némethovo rozhodnutie otvoriť hranice natrvalo, čo krátko na to vedie k pádu Berlínskeho múru.

Projekcie v multimediálnom priestore pre súčasnú kultúru a následnej diskusie sa v piatok 17. apríla o 10:45 osobne zúčastnia aj režiséri drámy Erzsébet Rácz a Anders Østergaard. Film je prvým zo šiestich, ktoré v rámci projektu KINEDK uvedie v roku 2015 topoľčianske Nástupište 1–12 v priestoroch podchodu.

Filmy uvidia v piatich krajinách

Podujatie je realizované v rámci medzinárodného projektu KINEDOK. Ide o novú medzinárodnú komunitu a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúcou priaznivcov a tvorcov kratívnej dokumentaristiky. V jeho pilotnej verzii sa bude premietať 12 dokumentov zo západnej a strednej Európy na viac ako 20-tich miestach v každej zo zúčastnených krajín: Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Chorvátsko.

Formou zdieľanej skúsenosti, ktorá prekračuje tradičné hranice kina, KineDok oslovuje lokálne kluby, kaviarne, galérie a pozýva vás nielen pozrieť si filmy na veľkom plátne, ale aj stretnúť sa s tvorcami alebo protagonistami filmov v neformálnom prostredí a diskutovať spolu s nimi.

Hostia podujatia:

  • Erzsébet Rácz (režisérka, HU)
  • Anders Østergaard (režisér, DK)

Názov: 1989

Dĺžka: 97' min

Režisér: Erzsébet Rácz, Anders Østergaard

Rok: 2014

Čítajte tiež:

Výnimočný jazzový festival opäť prichádza: Poznáme dátum a mená hudobníkov!

Naozaj netradičné spojenie: Katka Knechtová sa dala dokopy s Diablami!

Foto: Nástupište 1–12

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie