Kultúra

Parádny úspech žiačok z Topoľčian: Bodovali v celoslovenskej súťaži Slovo

Celoslovenská literárna súťaž Slovo určená pre žiakov základných a stredných škôl pozná víťazov. Darilo sa aj žiačkam z Topoľčian.

Ilustračný obrázok k článku Parádny úspech žiačok z Topoľčian: Bodovali v celoslovenskej súťaži Slovo
Zdroj: Pixabay.com

Na štvrtkovom vyhodnotení jej tretieho ročníka v Bratislave si študent Strednej odbornej školy (SOŠ) v Hlohovci prevzal cenu aj za túto novú kategóriu. S poviedkou V zábleskoch dospievania bol podľa internetového hlasovania verejnosti druhý v próze stredoškolákov, ale odborná porota mu udelila celkovo najvyššie ocenenie.

Inšpirovalo ho dospievanie

„Inšpiroval som sa vlastným životom, mojím dospievaním. Najskôr to bola báseň, ktorú som upravil do poviedky. Už rok sa zúčastňujem na literárnych súťažiach a teším sa z tohto úspechu,“ povedal pre TASR študent tretieho ročníka propagačnej grafiky na SOŠ. Začiatkom apríla si v Srbsku prevzal cenu za víťazstvo v súťaží Píšeš? Píšem! v kategórii filmových scenárov. „Usporiadatelia sľúbili, že to sfilmujú,“ dodal Lazarčík, ktorý možno bude novinárom, a preto sa potešil z ceny v podobe nahrávača.

Praktické ceny, odborný posudok na súťažnú prácu, jej publikovanie v zborníku, ktorý dostanú všetky školy, získalo ďalších 14 najlepších súťažiacich v piatich kategóriách.

Výsledky súťaže:

Vo voľnej kategórii najmladších (prvý stupeň ZŠ) zvíťazil komiksom Knihožrút Matej Harnúšek zo ZŠ a MŠ Cerová, aj Jakub Valášek (druhé miesto) z rovnakej školy namaľoval komiks a Beata Hanusová (3. miesto, ZŠ a MŠ Liptovská Kokava) súťažila s poviedkou.

V poézii pre druhý stupeň ZŠ bolo poradie: 1. Veronika Lukačovičová (ZŠ a MŠ kráľa Svätopluka, Šintava), 2. Marianna Ibrahimi (ZŠ Škultétyho, Topoľčany), 3. Teodor Hasala (Gymnázium, Novohradská, Bratislava).

V rovnakej vekovej kategórii v próze bola najlepšia Sára Nemcová (ZŠ Kataríny Brúderovej, Bratislava) pred Petrou Gregorovou (ZŠ a MŠ Bojnice) a Alexandrou Bobotovou (Gymnázium Ladislava Novomeského, Senica).

Medzi stredoškolákmi v básnickej tvorbe zvíťazila Magdaléna Martišková (Gymnázium Topoľčany), 2. Vanesa Kanotorová (Gymnázium J. G. Tajovského, Banská Bystrica), 3. Božena Škorníková (Gymnázium Ľudovíta Štúra, Turzovka).

Z rovnako mladých súťažiacich v próze sa z víťazstva tešila Monika Brusáková (Gymnázium Ľ. Štúra Zvolen), druhý bol spomínaný Lazarčík a tretí Albert Koky (Hotelová akadémia Otta Brucknera, Kežmarok).

„Bolo to zaujímavé, vtipné i smutnejšie čítanie vyše 200 úprimných a originálnych prác. Téma ‚Čo hýbe mojím svetom‘ bola široká a niektorí ste do nej zabŕdli hlbšie,“ konštatovala členka poroty, literátka Jarmila Krajčovičová.

Aj podľa spisovateľa Petra Juščáka porota posudzovala skvelé príspevky. Zároveň ocenil, že súťažiaci sa vzdali iných lákadiel a mali snahu niečo literárne povedať.

„Touto súťažou sme vám dali slobodu, aby ste si užili radosť z tvorby. Vaše diela sú obrovským prísľubom do budúcnosti. V štvrtom ročníku bude niekoľko prekvapení, o ktorých sa dozviete v septembrových propozíciách,“ prezradil Igor Varga, riaditeľ vydavateľstva učebníc Orbis Pictus Istropolitana, ktoré súťaž organizuje.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie