Lucia Šútorová Správy Kultúra

Pocta osobnostiam z nášho kraja: Ocenenie si prevzal aj konštruktér Aeromobilu

Nitriansky samosprávny kraj udelil svoje najvyššie ocenenia za rok 2015. Spomedzi kandidátov, ktorých navrhovali rôzne inštitúcie i jednotlivci, vybrala komisia tri osobnosti.

Ilustračný obrázok k článku Pocta osobnostiam z nášho kraja: Ocenenie si prevzal aj konštruktér Aeromobilu
Zdroj: Dnes24.sk

V koncertnej sále Župného domu si dnes z rúk predsedu kraja Milana Belicu prevzal Cenu NSK akademický sochár, vysokoškolský pedagóg a medzinárodne uznávaný dizajnér Štefan Klein, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal predovšetkým ako konštruktér lietajúceho auta. „Najvyššie ocenenie NSK za rok 2015 získal za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenského dizajnu a propagáciu Slovenskej republiky i Nitrianskeho samosprávneho kraja vo svete,“ uviedol Belica.

Ocenený aj konštruktér Aeromobilu

Štefan Klein sa dlhodobo venuje dizajnu dopravnej techniky. Navrhol celý rad lokomotív, zemnej techniky, automobilov i motocyklov. Jeho najznámejším dielom je lietajúce auto. Prototyp označený AeroMobil III získal celosvetový ohlas a prvýkrát vzlietol práve na nitrianskom letisku.

„Som veľmi pyšný na to prostredie, ktoré v Nitre je. Vyvíjal som tu v ateliéri pod Nitrianskym hradom aeromobil 25 rokov a som rád, že tu sa aj prezentoval a že tie zábery, ktoré odišli do sveta, Nitru propagovali. Výborný pocit som mal aj vtedy, keď sa o aeromobile hovorilo v hlavných správach televízie CNBC a zrazu tam bol záber Nitrianskeho hradu a hovorilo sa o tom, že na Slovensku sa podarilo niečo spraviť. Na to som bol celkom hrdý, ale to je len krátkodobý okamih, pretože už zase nás čaká strašne veľa roboty,“ povedal po prevzatí ceny Klein.

Šíria dobré meno

Cenu NSK za rok 2015 si prevzal aj vedecký pracovník, vysokoškolský pedagóg, zakladateľov a dlhoročný riaditeľ Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre Ján Plesník, ktorý bol akademikom Slovenskej akadémie vied, Ruskej akadémie poľnohospodárskych vied a ďalších európskych vedeckých spoločností. Cena mu bude udelená za vynikajúcu celoživotnú vedeckovýskumnú a pedagogickú činnosť v oblasti rozvoja poľnohospodárskych vied na Slovensku i šírenie dobrého mena Slovenskej republiky a Nitrianskeho samosprávneho kraja v zahraničí.

Cena in memoriam

Cena NSK dnes bola in memoriam udelená aj národnému umelcovi akademickému sochárovi Tiborovi Bartfayovi, ako významnej osobnosti slovenskej kultúry a výtvarného umenia. Za svoju umeleckú tvorbu získal množstvo ocenení doma i v zahraničí. Je zapísaný do zoznamu najvýznamnejších osobností svetovej kultúry a umenia. Cenu NSK za jeho mimoriadny celoživotný prínos k rozvoju slovenskej výtvarnej kultúry 20. a začiatku 21. storočia a propagáciu Slovenskej republiky a NSK vo svete dnes prevzala umelcova dcéra Halina Bartfayová.

To najlepšie čo kraj má

Pamätnú plaketu NSK a Ďakovný list predsedu NSK dnes získal aj dlhoročný pedagógov Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského v Nitre Jaroslav Dorotík, ktorý 36 rokov učil deti a mládež hre na flautu, klarinet, saxofón a trúbku. „Všetci ocenení sú osobnosťami, ktoré zanechali, či už na poli vedecko-výskumnom, dizajnérskom alebo na poli kultúrnom, svoju hlbokú stopu. Skutočne, je to to najlepšie čo tento kraj má a ja som im za to vďačný, lebo práve skrz nich sa šíri aj dobré meno NSK. To si musíme uvedomiť a za to im patrí naša hlboká vďaka,“ povedal pri udeľovaní ocenení Belica.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie