Katarína Jankeje Samospráva

Podnapitá mládež v Topoľčanoch: Polícia ich obľúbené miesta pozná!

Letné prázdniny sú typické vyššou koncentráciou mladých ľudí užívajúcich si s partiou pekné počasie. Bohužiaľ často sa tieto akcie neobídu bez požívania alkoholu. Zisťovali sme ako je na tom mládež z Topoľčian.

Ilustračný obrázok k článku Podnapitá mládež v Topoľčanoch: Polícia ich obľúbené miesta pozná!

Horúce letné večery s priateľmi s vychladeným nápojom, poznáme to snáď všetci. Problém však nastáva vtedy, keď sa alkohol sa dostane do rúk tým, ktorým nepatrí. Predávať alkoholické nápoje osobám do 18 rokov je podľa platnej legislatívy zakázané, no skutočnosť je niekde inde.

Kontroly pomáhajú

Predaj alkoholu v pohostinstvách a puboch kontroluje polícia z poverenia mesta. Ak sa pri kontrole zistí predaj alkoholických nápojov mladistvým do 18 rokov, majiteľovi hrozí pokuta. V rámci nášho mesta vykonávajú pravidelné i náhodné kontroly členovia Mestskej polície Topoľčany. Na zvýšenie dohľadu prebiehajú aj špeciálne kontrolné akcie „V tomto roku sme vykonali, v rámci projektu KOPRAK, tri preventívno kontrolné akcie zamerané na požívanie alkoholu. V roku 2013 ich bolo celkovo sedem. Rovnakým spôsobom vykonávame v spolupráci s políciou a Úradom práce kontroly zamerané na odhalenie záškoláctva,“ informuje primátor mesta Peter Baláž.

Dobrou správou určite je, že počet riešení správnych deliktov sa z roka na rok znižuje. Ako nás informoval Baláž: "Síce nie je ešte koniec roka, no trend je zjavný. Za rok 2014 zaznamenávame iba 7 riešení deliktov. Pre porovnanie, v roku 2012 to bolo 16 a v roku 2011 až 35 správnych deliktov.“

Prevencia v rôznej forme

Na klesajúcom počte majú svoju zásluhu aj preventívne opatrenia. Či už spomínané kontroly alebo oragnizovanie prednášok. Zaujímavou formou prevencie v našom meste je i dobrovoľnícke združenie Nočné havrany. Obyvatelia a poslanci pravidelne vyrážajú do večerných ulíc, kde pomáha udržiavať pokoj a poriadok. Fungujú už 6 rokov, ich prínos je neodškriepiteľný. Viac o dobrovoľníkoch z radov obyčajných ľudí si prečítajte v článku: Nočné havrany v akcii: Už šiesty rok pomáhajú udržiavať pokoj v našom meste.

Miesta polícia pozná

Lokality, kde najčastejšie dochádza k priestupkom sú členom mestskej polície známe. Na týchto miestach sa totiž mladí ľudia koncentrujú už dlho. „V roku 2014 zistila Mestská polícia v Topoľčanoch 12 priestupkov – požívanie alkoholu mladistvými v lokalite pri Tescu a v centrálnej mestskej zóne,“ uzatvára Baláž.

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie