Katarína Jankeje Samospráva Samospráva

Populárne terasy v Topoľčanoch so zmenami: Zatvorené o mesiac skôr, súhlas aj od pamiatkarov

Letné terasy rastú v Topoľčanoch ako huby po daždi. Od budúceho roka však dôjde k zmenám. Niektoré terasy dokonca bude musieť odsúhlasiť najskôr Pamiatkový úrad.

Ilustračný obrázok k článku Populárne terasy v Topoľčanoch so zmenami: Zatvorené o mesiac skôr, súhlas aj od pamiatkarov
Zdroj: TASR

Mestskí poslanci rozhodli o pomerne výraznej zmene v rámci obľúbených letných terás v uliciach a na námestí Topoľčian. Ak ste sa tešili, že si teplé slniečko môžete vychutnávať aj v októbri, od budúceho roka tomu už tak nebude. Podľa nových Zásad sa v Topoľčanoch budú musieť demontovať k 31. septembru. To však neplatí pre terasy bez zázemia stálej prevádzkarne, tie budú musieť pozemok opustiť ešte skôr – do 25. septembra.

Vadia pri jarmoku, ničia majetok

Pri hlasovaní sa vychádzalo z predloženej informatívnej správy za rok 2015, z ktorej vyplýva, že mesto získalo za prenájom pozemku v tomto roku čiastku 43 070,10 eur. Ako však objasnil primátor, sporných záležitostí s terasami je niekoľko. Prvá vznikla pri ukotvení slnečníkov, podnikatelia totiž namiesto kovových stojanov na slnečníky, držiaky zamontovali priamo do dlažby, a to i bez povolenia.

Rovnako vzniká problém aj pri tradičnom Veľkom jarmoku, ktorý sa v Topoľčanoch uskutočňuje v prvý októbrový víkend. „Jarmok je neustále populárny, stánkov je tu každý rok veľa, na nájme sme vybrali 35-tisíc eur. Tým, že na námestí tie terasy stoja, bránia jednak pri zásobovaní, ale aj pri montovaní kolotočov a atrakcií,“ objasnil primátor Peter Baláž.

Centrum potrebuje ožiť

Niektorým poslancom sa výrazné skrátenie času pre letné terasy nepozdávalo. Ako uviedol Štefan Grach, mesto „žije“ aj práve vďaka terasám. „Podľa mňa je to námestie viac menej mŕtve, skôr by bolo vhodné vytvárať také podmienky, aby centrum i celé mesto ožilo. Samotné ukotvenie slnečníkov do dlažby nevnímam ako ničenie majetku mesta, keďže sa po sezóne pár kociek odbornou firmou vráti naspäť.“

Súhlas od pamiatkarov

Novinkou pre záujemcov o zriadenie letnej terasy bude, že vizualizácia letnej terasy bez zázemia stálej prevádzkarne musí byť odsúhlasená Krajským pamiatkovým úradom Nitra.

V tejto veci vystúpil na zasadnutí poslanec Július Krajčík. „Neviem si celkom dobre predstaviť, ako sa bude tento bod realizovať. Je na to určený nejaký špecialista, ktorý sa odborne rozumie vizualizáciám terás?“ Rozoberaná zmena nadobudne účinnosť až od 1. januára 2018.

Ako však skonštatovali iní poslanci, Topoľčany doteraz príliš benevolentne pristupovali k letným terasám. Ďalšie mestá majú v rámci zásad pre zriaďovanie posedení nastavené jednoznačne prísnejšie kritéria.

Môže vás zuajímať:

Mestské kultúrne stredisko v Topoľčanoch má po roku šéfku: TOTO je meno novej riaditeľky

VIDEO z rokovania poslancov: Dom kultúry sa neprenajal, záujemcov s kaviarňami mesto odmietlo!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie