Správy

Prečo by ste sa NEMALI kúpať na Duchonke? Hygienici zverejnili VÝSLEDKY rozborov

Kvalita vody vo vodnej nádrži Duchonka neďaleko Topoľčian nie je vhodná na kúpanie. Potvrdili to posledné rozbory vzoriek vody, ktoré vykonali pracovníci RÚVZ v Topoľčanoch.

Ilustračný obrázok k článku Prečo by ste sa NEMALI kúpať na Duchonke? Hygienici zverejnili VÝSLEDKY rozborov
Zdroj: RÚVZ Topoľčany

O tom, že hygienici neodporúčajú kúpanie vo vodnej nádrži Duchonka, sme vás už informovali. Aktuálne Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Topoľčanoch zverejnil výsledky rozborov vody.

Podľa ich zistení voda vo vodnej nádrži Duchonka prekračuje medzné hodnoty v ukazovateľoch cyanobaktérie a chlorofyl-a.

Čo našli vo vzorkách?

Vodná nádrž Duchonka je prírodná vodná plocha, na ktorej nie je zabezpečený dozor plavčíkmi a chýba tam i ďalšie vybavenie a služby. RÚVZ v Topoľčanoch tam však sleduje kvalitu vody v každej letnej sezóne, pretože vodnú nádrž využíva väčšie množstvo ľudí na kúpanie na vlastné riziko.

Vzorky vody sú odoberané v letných mesiacoch z troch odberových miest – veľká pláž, malá pláž a hrádzny múr.

Prvé vzorky vody v letnej sezóne 2022 boli odobraté 1. júna. Ich analýzou nebolo zistené prekročenie medzných hodnôt sledovaných ukazovateľov. Pri odbere ďalších vzoriek vody 11. a 18. júla bol na hladine vody zistený výskyt vodného kvetu, voda mala zelené zafarbenie a nízku priehľadnosť. Vodný kvet bol voľným okom najpozorovanejší na malej a veľkej pláži, ale i pri hrádznom múre.

Prečítajte si tiež

Hrozia problémy

Vodný kvet tvoria premnožené mikroorganizmy, najmä riasy a sinice – cyanobaktérie, tvoriace vločky alebo zhluky kolónií, ktoré sú nahromadené na vodnej hladine alebo sú vo vode rozptýlené. Vodný kvet býva najčastejšie zelenej a modrozelenej farby. K zvýšenému výskytu siníc prispieva dlhotrvajúce slnečné a teplé počasie bez zrážok. Premnoženie siníc znamená väčšie zdravotné riziko než premnoženie rias.

Sinice môžu u detí, alergikov a osôb s oslabenou imunitou spôsobiť dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva vody môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť. Aj keď nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie zaujímavé čítanie

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM