Aktualizované Rôzne

Prečo je more slané? Mlynček, ktorý melie soľ, do neho nespadol

Slovákov v roku 2015 zaujímalo aj to, prečo je more slané. Dokonca až tak, že sa toto spojenie vo vyhľadávači Google dostalo na celkové štvrté miesto.

Na začiatku 18. storočia prišiel Angličan Edmund Halley s myšlienkou, že dažďové vody vylúhovali soli z hornín a rieky ich následne dopravili do morí a oceánov. Soli sa tu už nemohli odparovať, a tak sa postupne hromadili až do dnešnej podoby veľkých slaných vodnatých plôch. „Slanosť teda spôsobujú skaly,“ hovorí Ján Kolář z Přírodovědeckej fakulty Karlovej univerzity.

O poldruha storočia neskôr prišla britská vláda s expedíciou, ktorej predmetom bolo štúdium vody. A rovnako tak výskum jej chemických a fyzických vlastností, meranie teploty, zber usadenín z morského dna i samotné štúdium morskej biológie.

Briti zmapovali vyše sedemdesiattisíc kilometrov plôch oceánov, odobrali 77 vzoriek a prišli k prekvapivému záveru – vzájomný pomer chlóru, sodíka, horčíka, vápnika, draslíka a síranov v morskej vode je stály, pričom nezáleží na mieste v oceáne.

Samotná slanosť ale rovnaká nie je. Ovplyvňujú ju zrážky, miešanie so sladkou vodou, odparovanie, pohyb vĺn a morských prúdov.

Rieky dokážu za sto miliónov rokov dostať z pevnín do oceánov rovnaké množstvo solí, ako je tomu v oceánoch teraz.

PREČÍTAJTE SI: Teplo ako v pekle. V Etiópii je najhorúcejšie miesto, kde žijú ľudia

Najslanšie more? Červené

Až 42 promile dosahuje slanosť v Červenom mori, ktoré sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Jadranské má 40, Sargasové v Alantiku 37 ‰. Naproti tomu stojí hodnota 5 promile pri Baltskom mori.

Dôvodom je, že vnútorné moria a zálivy, kde je vysoký výskyt vyparovania vody a malý riečny vtok, majú vysokú slanosť. Naopak tie, ktoré sú zrieďované s topiacimi ľadovcami, resp. tie, kde je vysoký prísun zrážok, majú nízku slanosť.

Soľ je pre život človeka nevyhnutnou surovinou, dochucovadlom do jedál. Storočia sa získava odparovaním morskej vody či dolovaním.

Aj napriek tomu prináša stroskotanie na mori bez pitnej vody tragické konce. Dôvodom je, že každý hlt slanej vody je pre náš organizmus veľkou záťažou – najmä pre obličky. V nich tvoriaci sa moč totiž nemôže byť slanší ako morská voda. Telo sa preto potrebuje soli zbaviť, vylučuje tak vodu, prichádza k dehydratácii a následne smrti.

PREČÍTAJTE SI: POTULKY PO SLOVENSKU: Načapujte si minerálny prameň a zdravie priamo z prírody

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie