Peter Klimant Samospráva

Príjmy kraja sa vyvíjajú priaznivo: Niektorí jeho zamestnanci si finančne prilepšia

Rozpočet Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa zvýši vďaka peniazom, ktoré do krajskej pokladnice "pritečú" z daní fyzických osôb. Prilepšia si vďaka tomu niektorí zamestnanci kraja.

Ilustračný obrázok k článku Príjmy kraja sa vyvíjajú priaznivo: Niektorí jeho zamestnanci si finančne prilepšia
Zdroj: TASR

Ako informoval riaditeľ Úradu NSK Dušan Guťan, na základe pozitívnej prognózy z Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR by sa vďaka dobrému výberu daní mali príjmy vyššieho územného celku zvýšiť o 1,8 milióna eur.

Aj pre dobrý rozpočtový vývoj sa zamestnanci niektorých inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja môžu tešiť na zvýšenie miezd. „Ide o zvýšenie pohyblivej zložky, nie tarifných platov. Všetci vieme, že mzdy, ktoré sú u nás, či už v kultúrnych inštitúciách, alebo aj v zariadeniach sociálnych služieb sú podľa štatistických údajov hlboko pod priemerom Slovenskej republiky. Takže vzhľadom na to, že máme dobrý vývoj daňových príjmov na rok 2016 a že vôbec máme dobré hospodárenie NSK, navrhli sme toto zvýšenie,“ uviedol Guťan.

Regionálni poslanci už na svojom júlovom rokovaní schválili aj prostriedky potrebné na zvýšenie pohyblivých častí miezd. Do konca roka vynaloží kraj na toto opatrenie 1,4 milióna eur. „V budúcich rokoch, keby sme to zvýšenie zachovali, a plánujeme ho zachovať, pretože naša príjmová časť je dobrá, bude potrebná suma 2 546 000 eur bez odvodov, s odvodmi je to 3 455 000 eur,“ povedal Guťan.

Môže vás zaujímať:

Kraj vyčlení 100-tisíc eur: Pôjdu na dotácie zdravotníctva

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie