Dávid Hrdý Samospráva

Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončili Topoľčany!

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) zostavila rebríček transparentnosti stovky najväčších slovenských miest. Na akom mieste sa umiestnila topoľčianska samospráva?

Ilustračný obrázok k článku Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončili Topoľčany!
Zdroj: Dnes24.sk

Rebríček transparentnosti hodnotil mestá v 11 oblastiach. Až polovicu konečného skóre tvorilo hodnotenie kvality informácií na mestských webových stránkach. Ďalších 40 percent odpovede žiadosti o informácie pod menom Transparency ale aj bežného občana. Zvyšok tvorili verejné dáta.

Najtransparen­tnejšou samosprávou na Slovensku pre rok 2012 je Šaľa s výsledným hodnotením 83%. Na druhom mieste sa umiestnil Martin (77%), tretia skončila Rožňava (74%). Naopak, najhoršie hodnotením mestom v rebríčku je Vranov nad Topľou, ktorého konečný výsledok je len 29%.

A čo Topoľčany…

Topoľčianska samospráva sa umiestnila v rebríčku transparentnosti na 65. mieste s výsledným hodnotením 45 %. V roku 2010 to bolo 33% a 79. miesto.

Najlepšie hodnotenou oblasťou transparentnosti topoľčianskej samosprávy boli Obecné podniky a investície s osemdesiatosem percentným hodnotením. Najlepšiu známku si Topoľčany vyslúžili v oblasti Ropočtu (100 %). Dobré hodnotenie získala aj v otázkach Verejného obstarávania a zabezpečovaní služieb (77 %).

Čo sa týka Prístupu k informáciám, tam našu samosprávu ohodnotila Transparency international štyridsiatimi ôsmimi percentami. Naopak, transparentnosť bola najnižšie ohodnotená v sekcii Účasti verejnosti na rozhodovaní (13 %) a Predaji a prenájmu majetku (10 %). Najhoršie dopadlo hodnotenie našej samosprávy v časti Personálna politika (0 %).

Foto:Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie