Správy

Skvelý projekt v topoľčianskej nemocnici: Pacientom spríjemnia pobyt dobrovoľníci

Nemocnica Svet zdravia Topoľčany odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň. Pacientom budú chvíle strávené v nemocnici spríjemňovať dobrovoľníci

Ilustračný obrázok k článku Skvelý projekt v topoľčianskej nemocnici: Pacientom spríjemnia pobyt dobrovoľníci
12
Galéria

„Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení. Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo ide o seniorov bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a napomáha liečebnému procesu,“ uviedla Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v spomínanej sieti nemocníc.

V rámci centra Krajší deň sa v topoľčianskej nemocnici vyškolilo 14 dobrovoľníkov. V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste.

Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť pochádza z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom veku. Svoju aktivitu zamerajú dobrovoľníci v topoľčianskej nemocnici primárne na pacientov na detskom oddelení, ale aj na neurologickom či internom.

Priebeh návštevy bude prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov.

Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry.

Obľúbené sú aj tvorivé dielničky, v rámci ktorých dobrovoľníci s pacientmi vyrábajú rôzne maličkosti. Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie pri príležitosti sviatkov, ako sú Mikuláš, Vianoce či Veľká noc.

Dobrovoľnícky projekt vznikol ešte v roku 2016, keď sa doň zapojili prvé nemocnice siete Svet zdravia v Humennom a Banskej Štiavnici. Postupne sa pridávali ďalšie, nemocnica v Topoľčanoch je 11. v poradí.

Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka bolo do projektu zapojených celkovo 222 pravidelných aktívnych dobrovoľníkov, ktorí spoločne odpracovali vyše 1992 dobrovoľníc­kych hodín. Spolu pomohli 512 pacientom na detských oddeleniach a 1181 pacientom na oddeleniach dlhodobo chorých, respektíve geriatrických oddeleniach.

Krajší deň v topoľčianskej nemocnici
12
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie