Eliška Šándorová Rôzne

Ste živnostník túžiaci po vlastnom domove? Pozor na daňové priznanie!

Vlastniť dom či byt je na Slovensku stále veľmi atraktívne. V prípade živnostníkov je rozhodujúce daňové priznanie z príjmov za predchádzajúci kalendárny rok.

Ilustračný obrázok k článku Ste živnostník túžiaci po vlastnom domove? Pozor na daňové priznanie!
Zdroj: TASR

Výhodné ponuky hypotekárnych úverov sú aktuálne aj po novom roku. Od marca sa síce podmienky na ich získanie sprísnili, no úrokové sadzby sa držia stále nízko.

Živnostníci zvažujúci kúpu domu alebo bytu by sa však mali vo svojich daňových priznaniach z príjmov vyhnúť strate. V opačnom prípade im žiadosť o úver nebude schválená.

Mnohé povinnosti

Vlastniť dom či byt je na Slovensku stále veľmi atraktívne. Hypotekárny úver predstavuje pre väčšinu z nás jedinú možnosť, ako si splniť sen o vlastnej streche nad hlavou.

V prípade živnostníkov je rozhodujúce daňové priznanie z príjmov za predchádzajúci kalendárny rok. Dôležité je nevykázať stratu. Počítať treba aj s nemalou byrokraciou.

„V porovnaní so zamestnancami potrebujú živnostníci predkladať daňové priznanie za posledné daňové obdobie, prípadne obdobia. Niekedy aj za dva či tri roky. Po novom sú navyše podnikatelia, nielen živnostníci, povinní doložiť pri príjme z podnikania aj doklady preukazujúce príjmy v období medzi podaním posledného daňového priznania a posúdením schopnosti splácať úver za posledný mesiac,“ hovorí o podmienkach Matej Berenčík, Top Consultant spoločnosti DELUVIS.

V praxi ide napríklad o výpisy z podnikateľského účtu, mesačné závierky z elektronickej registračnej pokladne, faktúry, zmluvy uzatvorené s treťou stranou preukazujúcou príjem a podobne.

Šance na nové bývanie

Bankové subjekty v prípade živnostníkov dôsledne prihliadajú aj na typ živnosti, dĺžku podnikania či zadlženosť voči sociálnej a zdravotnej poisťovni a tiež príslušnému daňovému úradu.

Väčšie šance na schválenie hypotekárneho úveru má podľa špecialistu ten živnostník, ktorý podniká dlhšie ako pol roka.

„Ideálne je, ak živnosť funguje aspoň šesť mesiacov. Banka si aj v tomto prípade vyžiada štandardné doklady, priebežné výsledky a mimoriadne daňové priznanie. Rovnako bude potrebné preukázať, že subjekt nemá žiadne dlhy a nedoplatky. Treba však rátať s tým, že banka si zohľadní vyššie riziko v úrokovej sadzbe,“ pokračuje Berenčík z DELUVIS.

Zdroj: pixabay.com

Nie je mínus ako mínus

S blížiaci sa termínom na podanie daňového priznania z príjmov za rok 2016 je veľmi dôležité nevykázať stratu. Opatrní by mali byť živnostníci aj v prípade optimalizácie.

„Pozrime sa na to logicky. Strata automaticky evokuje neúspech. Ten má za následok nedostatok financií, a tak je živnostník v očiach banky žiadateľom bez šance na úver. Nie každá strata je však problémom. Z daňového priznania totiž banky sledujú viacero riadkov. Za najdôležitejšie sú považované tržby, obraty, čistý zisk a základ dane. Podľa oblasti podnikania môže banka uznať isté percentá z obratov alebo tržieb, podľa toho, čo je lepšie a akceptovať ich za príjem,“ vysvetľuje odborník.

Optimalizácia je podľa neho nevýhodná za akýchkoľvek okolností. „Pri silnej optimalizácií daňových priznaní si živnostník koleduje o minimálny dôchodok, či PN, hoci tieto záležitosti sa dajú vyriešiť aj komerčne. V prípade žiadosti o hypotekárny úver je optimalizácia zakaždým v neprospech živnostníka. Vďaka nej sa mu nemusí totiž podariť príjmovo kvalifikovať sa na požadovanú výšku úveru.“

Opatrní by mali byť živnostníci aj v prípade navýšených príjmov. Následky sa v tomto prípade odzrkadlia v podobe zvýšených nákladov na odvody a zdravotné poistenie. Efektívny spôsob je ideálne prekonzultovať s profesionálnym finančným sprostredkovateľom.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie