Kultúra

Sviatočná atmosféra v múzeu: Vychutnajte si premeny Vianoc v priebehu 20. storočia

Premeny vianočných sviatkov v priebehu 20. storočia prezentuje výstava, ktorú môžu vidieť návštevníci Tribečského múzea v Topoľčanoch. Výstava je zapožičaná z Vlastivedného múzea v Galante, autorkou scenára je Izabela Danterová.

Ilustračný obrázok k článku Sviatočná atmosféra v múzeu: Vychutnajte si premeny Vianoc v priebehu 20. storočia
Zdroj: TASR

Doplnená je o betlehemy zo zbierkového fondu Tribečského múzea a kolekciu vianočných ozdôb zo súkromnej zbierky. Verejnosti je sprístupnená do 10. januára budúceho roka.

Výstava sa zameriava na obdobie 20. storočia, keď sa z domácností čoraz viac vytrácali tradičné prvky Vianoc známe z roľníckeho prostredia.

Stratili svoj magický význam

„Na ponímanie a spôsob slávenia vianočných sviatkov mali veľký vplyv politické, hospodárske a sociálne zmeny v spoločnosti, čo sa výrazne prejavilo najmä v druhej polovici minulého storočia,“ uviedla riaditeľka múzea Blažena Šmotláková. Mnohé pôvodné kultúrne prvky podľa jej slov nahradili nové, importované, tie, ktoré pretrvali, zasa stratili svoj pôvodný magický či symbolický význam.

Bohatý textový a fotografický materiál prináša informácie o vývoji osláv vianočných sviatkov a ich tradičných atribútov, akými sú vianočný stromček, darčeky, betlehemy, vianočné jedlá, obchôdzky betlehemcov. Zaujímavú prechádzku históriou ponúkajú vystavené vianočné pohľadnice, ktorých tematické zobrazenie odzrkadľuje osudové udalosti v dejinách ľudstva i politické pomery v spoločnosti.

Prezentované sú vianočné pozdravy vo forme táborových listov alebo fotografií, ktoré posielali vojaci z frontu svojim rodinám, ale aj pohľadnice z 30. – 40. rokov a ďalších desaťročí 20. storočia.

Betlehem z tradičných materiálov

Zaujímavá je tiež prezentácia zdobenia vianočných stromčekov, predstavujúca určité vývojové fázy v závislosti od použitých dekoratívnych ozdôb. Na výstave nechýba ani tradičný symbol Vianoc – betlehem, ktorý bol rozšírený najmä v rodinách rímskokatolíckeho vierovyznania.

Na vyhotovenie domácich betlehemov sa najskôr používali rozmanité materiály prírodného charakteru, hlavne drevo, ražná slama, kukuričné šúpolie alebo vosk, neskôr k nim pribudol textil, papier, sadra a iné materiály.

V roľníckom i mestskom prostredí sa v priebehu 20. storočia mimoriadnej obľube tešili farebné papierové skladacie betlehemy, v rôznom prevedení stvárňujúce biblický príbeh Kristovho narodenia. K ich všeobecnému rozšíreniu prispela dobrá dostupnosť a finančná nenáročnosť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie