Monika Földešiová Kultúra

Tip na podujatie: Opera Zub za zub zaznie v podchode autobusovej stanice

Multimediálny priestor pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 uvedie v podchode topoľčianskej autobusovej stanice videooperu Zub za Zub. Ide o jednoaktovú videooperu pre sólistu, predsamplovaný zbor, extenzívny vokál, cimbal a soprán saxofón.

Ilustračný obrázok k článku Tip na podujatie: Opera Zub za zub zaznie v podchode autobusovej stanice
Zdroj: Dnes24.sk

V roku 2013 operu počas svojho pobytu v Banskej Štiavnici skomponovali Miroslav Tóth a Michal Paľko. „Autori počas intenzívneho pobytu v Banskej Štiavnici testovali a nahrávali nové kompozície nielen v akusticky špecifickej staničnej hale, ale aj na iných miestach, ktoré spája fenomén opustenosti. Tóth a Paľko využili genia loci týchto miest na nahrávanie. Hudobníci do projektu zapojili aj obyvateľov mesta, najmä outsiderov, ktorí im prerozprávali krátke osobné dejiny vlastnej prosperity aj úpadku. Finálna podoba opery pozostáva z dvojitej videoprojekcie, na popredí ktorej hudobníci hrajú naživo,“ hovorí o opere Július Krištof z Nástupišťa 1–12.

Opera Zub za zub zaznie v podchode autobusovej stanice v Topoľčanoch 28. marca o 20:00 hod. Ešte pred jej začiatkom sa divákom predstaví bratislavská post-rocková formácia Line Gate. „Skupina vznikla v roku 2010 ako dvojčlenná kapela. Od roku 2012 má päť členov, ktorí hrajú na violončele, klávesoch, gitare, base a bicích. Line Gate hrajú melancholickú hudbu založenú na vplyvoch rocku, minimalizmu, ambientu, dronu, noisu a niektorých ďalších štýlov. V apríli 2013 vydali svoj debutový album Split Lines,“ dodal Krištof.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie