Monika Földešiová Kultúra

Tip na výstavu: Výtvarníci Toman a Florek sa predstavia na Nástupišti 1-12

Maľby inšpirované súčasným, prevažne ponurým mestským prostredím, opustenými areálmi a zabudnutými prírodnými zákutiami mesta predstavia na spoločnej výstave slovenskí výtvarníci Juraj Florek a Juraj Toman.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výstavu: Výtvarníci Toman a Florek sa predstavia na Nástupišti 1-12
Zdroj: Webnoviny.sk

Vernisáž sa uskutoční v multimediálnom priestore pre súčasnú kultúru Nástupište 1–12 v Topoľčanoch 14. marca. „Maliarsky prístup oboch autorov je po formálnej stránke vyhotovenia obrazu odlišný a zároveň povahovo pochádzajúci z takmer identického zdroja. Spoločným znakom autorov je priamy vizuálny dojem z obklopujúceho, priamo zažitého priestoru, pričom každý z autorov pristupuje k videnému zážitku úplne inak,“ zhodnotil Július Krištof z Nástupišťa 1–12. Videná skutočnosť pretransformovaná do obrazu je v maľbách Floreka a Tomana obohatená o významy, ktoré sa v obrazoch týchto dvoch maliarov paralelne prelínajú.

Juraj Florek pochádza z Dolného Kubína. Študent Otvoreného ateliéru maľby profesora Jána Kudličku na Akadémii umení v Banskej Bystrici sa venoval štúdiu maľby i v Španielsku na Universitad de Castilla la Mancha v Cuence. Idea Florekovej tvorby je veľmi jednoduchá – maľovať súčasné mestské prostredie tradičným spôsobom plenérovej maľby v exteriéri. Vo svojich horúčkovito maľovaných sviežich maľbách tematizuje každodenné banality, prostredia, predmety a ukazuje ich sivosť, šedosť a odcudzenosť v novom poetickom svetle. Florekova tvorba ponúka poetický prístup k mestskému prostrediu, pričom je sondou do sociálneho prostredia autora žijúceho v postkomunistickej demokracii a zároveň prejavom jeho radosti zo života v meste.

Finalista prestížnej Ceny Nadácie VÚB „Maľba 2011“ Juraj Toman je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V súčasnosti je doktorandom u akademického maliara Ľudovíta Hološku na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Toman sa vo svojej tvorbe venuje výhradne maliarskemu médiu, najmä maľbe v oleji. Jeho diela pôsobia na jednej strane melancholicky, vyjadrujú prázdnotu a pominuteľnosť ľudského života, no na druhej strane vyžarujú ticho, pokoj a harmóniu. Často sa objavujúci akcent vodnej hladiny v jeho obrazoch spája skutočnosť s jej odrazom, irealitu s realitou, pričom stiera hranice medzi nimi a vytvára tak tajomné, neuchopiteľné prostredie, čo umocňuje i temným šedo-zeleno-modrým koloritom.

Na vernisáži k spoločnej výstave autorov sa ako hudobný hosť predstaví so svojím projektom TANTE ELZE mladá študentka Vysokej školy múzických umení v Bratislave Veronika Seppová. Ponúkne snivé a melancholické piesne, tvorené spevom a zmesou elektroniky s klavírnym základom. Jej temná hudba pomáha prekonať mizériu prítomnosti a odkrýva jej znesiteľnejšiu polohu. Tante Elze momentálne spolupracuje na viacerých hudobných projektoch, medzi inými aj na hudbe pre pripravovaný slovenský dokument Čierna a Biela či pre filmovo-divadelný projekt „Kalí – suspended reality“.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM