Ilustračný obrázok k článku Topoľčany zažijú nevšedný filmový festival: TIETO filmy si budeme môcť pozrieť
Zdroj: TASR

Topoľčany zažijú nevšedný filmový festival: TIETO filmy si budeme môcť pozrieť

Aj tento rok sa po celom Slovensku uskutočnia premietania filmov vrámci festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Jednou zastávkou budú aj Topoľčany.

Kultúra
Kultúra

Topoľčany zažijú nevšedný filmový festival: TIETO filmy si budeme môcť pozrieť

Aj tento rok sa po celom Slovensku uskutočnia premietania filmov vrámci festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Jednou zastávkou budú aj Topoľčany.

Ilustračný obrázok k článku Topoľčany zažijú nevšedný filmový festival: TIETO filmy si budeme môcť pozrieť
Zdroj: TASR

Už v piatok 12. októbra si v Mestskom kultúrnom stredisku v Topoľčanoch užijeme niekoľko zaujímavých filmov. Premietanie je súčasťou festivalu Ekotopfilm – Envirofilm.

„Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta 12. októbra do topolčianského Mestského kultúrneho strediska. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych filmov, ktoré prenesú diváka prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale aj priamo do centra nelegálneho obchodu,“ informuje mesto Topoľčany na svojom webe.

Vstup na festival je voľný.

Na svoje si neprídu iba dospelí návštevníci. Počas dopoludnia je pripravený Junior festival, ktorý poteší žiakov základných a stredných škôl.

„Festival sa teší, že sa k divákom tento rok dostanú kvalitné dokumentárne filmy venované trvalo udržateľnému spôsobu života, ochrane životného prostredia, zmene v správaní sa človeka k prírode a v neposlednom rade technologickým a procesným inováciám, ktoré vedú k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov našej planéty. Pri zachovaní tradície a značiek oboch festivalov chce tento eko-event efektívnejšie osloviť odbornú aj laickú verejnosť a svojim partnerom ponúknuť širšiu platformu pre prezentáciu ich spoločenskej zodpovednosti a vzťahu k environmentálnemu pokroku,“ informujú organizátori festivalu na svojej webovej stránke.

Program festivalu

16:00 – 16:55 MEDVEDE Z KAMČATKY. ZROD ŽIVOTA – SK DABING

Juhokamčatská federálna rezervácia sa často nazýva aj medvedí raj. Prírodopisný fi lm meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá, odhaľuje tajomstvá ich každodenného života. Vďaka hudbe a ruchom prírody sa môžete úplne ponoriť do nádhernej divočiny, cítiť jej silu medzi sopkami, riekami a divokou zverou, a zároveň zakúsiť dôležitú hranicu, ktorú by človek nikdy nemal prekročiť.

17:00 – 17:55 PO ZÁRUKE – SK TITULKY

Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Zdá sa, že dosť ďaleko. Potravinový odpad predstavuje pre malú, zato bohatú krajinu obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3000 km dlhú trasu. Dajú si sľub, že sa budú stravovať len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?

18:00 – 18:55 MIMO PLÁTNA: ODPAD AKO CENNÝ ZDROJ

Slovensko je v recyklácii na chvoste zoznamu členských krajín EÚ. Momentálne na Slovensku recyklujeme 23% odpadu, do roku 2020 sme sa zaviazali zvýšiť mieru recyklácie na 50%. Ako to vieme dosiahnuť? Veľkú časť komunálneho odpadu v našich domácnostiach tvorí biologicky rozložiteľný odpad, ktorý končí nezhodnotený na skládke alebo v spaľovni. Ako vieme bioodpad zhodnotiť? A ako je na tom mesto Topoľčany, čo sa separácie a kompostovania týka, oproti zvyšku Slovenska? Odpovede na tieto a ďalšie otázky súvisiace s odpadmi sa dozviete v našej diskusii. Pozvanie do diskusie prijali Lukáš Ryban zo spoločnosti NEHLSEN – EKO a Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme.

19:00 – 19:50 PYTLIACKE PODSVETIE – SK TITULKY

Priekopnícky dokumentárny fi lm odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Na čiernom trhu je ich roh jedným z najviac obchodovaných artiklov. Hlavné zločinecké syndikáty s ním obchodujú rovnako ako s drogami a zbraňami. Rohy dospelých jedincov majú hodnotu až $250 000. Miestni dedinčania, ktorí toto ohrozené zviera zabíjajú, dostávajú od dobre organizovaných zločineckých skupín len zlomok tejto ceny. Čína vyhlásila svoj plán zakázať domáci komerčný obchod so slonovinou a rohmi za účelom ochrany ohrozených afrických druhov zvierat.

19:50 – 20:25 SLAMKY – SK TITULKY

Silný dokumentárny fi lm o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a fi rmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Úvod zábavného a vzdelávacieho fi lmu patrí farebnej animácii a hlasu oscarového herca Tima Robbinsa.

20:30 – 21:30 BIELE ŠÁLKY UŽ NETREBA – SK DABING

Tento dokumentárny fi lm predstavuje dánsku neziskovku INDEX: Dizajn, ktorý mení život, ako aj históriu rovnomennej medzinárodnej dizajnérskej súťaže. Oboznamuje nás s najinovatív­nejšími víťazmi ceny INDEX, ktorí predstavili svoje dizajnové riešenia v oblastiach bývania, predchádzania slepoty, likvidácie nášľapných mín, distribúcie vakcín a krvi do odľahlých oblastí, čistenia oceánov, či pomoci ako zabrániť úmrtnosti novorodencov a matiek. Všetky projekty stoja na princípoch sociálnej, ekonomickej a ekologickej udržateľnosti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie