Správy

Topoľčianska nemocnica má COVID oddelenie: Spustili aj mobilné testovanie

Na súčasnú situáciu so šírením nového koronavírusu COVID-19 reaguje aj topoľčianska nemocnica.

Ilustračný obrázok k článku Topoľčianska nemocnica má COVID oddelenie: Spustili aj mobilné testovanie
4
Galéria
Zdroj: Svet zdravia

„Ide o takzvané červené zóny lôžkových častí oddelení, ktoré slúžia na hospitalizáciu pacienta s podozrením na koronavírus. Pacient je v tejto izolovanej časti oddelenia hospitalizovaný do okamihu finálneho výsledku testovania. Keďže naše všeobecné nemocnice sa stále musia postarať aj o neinfekčných pacientov, napríklad po cievnej mozgovej príhode či úraze, v maximálne možnej miere ich musíme oddeliť od rizikových pacientov,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ siete nemocníc a siete polikliník ProCare Svet zdravia Róbert Hill.

Na COVID oddeleniach môžu byť umiestnení aj pacienti s podozrením na koronavírus, ktorí vyžadujú poskytnutie akútnej zdravotnej starostlivosti z dôvodov nesúvisiacich s koronavírusom. Je im tam poskytnutá kompletná zdravotná starostlivosť.

COVID oddelenie

„V súčasnosti je pacient po potvrdení pozitivity na ochorenie COVID-19 transportovaný na najbližšie pracovisko infektológie alebo v prípade ľahkého priebehu ochorenia do domáceho liečenia. Ak budú kapacity týchto pracovísk naplnené, bude pacient hospitalizovaný na COVID oddelení aj topoľčianskej nemocnice,“ informuje Jana Fedáková, komunikačný špecialista ProCare a Svet zdravia.

COVID oddelenie topoľčianskej nemocnice sa nachádza na prízemí lôžkového pavilónu so samostatným externým vstupom, kde nemocnica reprofilizovala pracovisko jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

„V prvej fáze pre COVID oddelenie vyčlenila 25 lôžok. V prípade potreby je možné počet lôžok zvýšiť. Personál tohto oddelenia používa predpísané ochranné pracovné prostriedky,“ dodala Jana Fedáková.

Mobilné odbery

Pred topoľčianskou nemocnicou je v spolupráci so súkromnými laboratóriami Alpha medical zriadené mobilné odberové miesto pre testovanie pacientov na COVID-19. „Zdravotníci topoľčianskej nemocnice realizujú výtery z hrdla a nosa indikovaným pacientom, ktorých na otestovanie určí RÚVZ, a tiež samoplatcom. Testovanie bude prebiehať každý deň od 8.00 h,“ informuje za ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková.

Samoplatcovia sa na testovanie musia objednať vopred. Ako informovala Jana Fedáková: „Denné kapacity sú obmedzené a prioritou je testovanie pre RÚVZ. Samoplatcovia sa teda môžu objednať na otestovanie až po rezervácii termínov pre indikovaných pacientov určených RÚVZ v danom dni.“

V nemocnici do 6. apríla otestovali 23 pacientov. Z toho v pondelok 6. apríla deviatich pacientov v rámci mobilného testovania. Výsledky zatiaľ ochorenie u žiadneho nepotvrdili.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Koronavírus: Nemocnica v Topoľčanoch
4
Galéria
Zdroj: Svet zdravia
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie