Kultúra

Trofeje i historická výstroj: Múzeum predstavuje najväčšie úspechy slovenského hokeja

Vývoj ľadového hokeja na Slovensku a jeho najväčšie úspechy predstavuje výstava v priestoroch Tribečského múzea v Topoľčanoch.

Ilustračný obrázok k článku Trofeje i historická výstroj: Múzeum predstavuje najväčšie úspechy slovenského hokeja
Zdroj: TASR

Múzeum ju pripravilo v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja a Slovenským olympijským a športovým múzeom pri príležitosti 90. výročia existencie slovenského hokeja. Návštevníci si môžu výstavu pozrieť do 27. marca tohto roka.

Vývoj a úspechy ľadového hokeja na Slovensku sú chronologicky zachytené na deviatich veľkoplošných paneloch. Autorom textu je historik ľadového hokeja Ján Holko.

„Okrem textovej časti však výstava návštevníkom ponúka rad špičkových predmetov dokumentujúcich rozvoj a najvýznamnejšie úspechy slovenského hokeja. Nechýbajú olympijské medaily, medaily z majstrovstiev sveta, významné trofeje z domácich i medzinárodných súťaží, športový výstroj a športová výzbroj osobností ľadového hokeja od najstarších čias po súčasnosť,“ informoval Ľubomír Opáth z Tribečského mú­zea.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Návštevníci môžu vidieť hokejový vak, hokejku, dres a medailu z majstrovstiev sveta (MS) a majstrovstiev Európy (ME) 1959 Jozefa Golonku a hlavne jeho striebornú olympijskú medailu zo zimných olympijských hier (ZOH) roku 1968 v Grenobli.

„Ťahákom“ je takmer celý výstroj legendárneho brankára Vladimíra Dzurillu, medaily, hokejky, korčule a dresy hráčov, ako boli útočníci Miroslav Šatan, Peter Bondra, Pavol Demitra, Marián Gáborík, Marián Hossa, Peter Šťastný, Dušan Pašek, Dárius Rusnák, Vincent Lukáč a brankári Ján Lašák a Eduard Hartmann. Z aktívnych hráčov nechýba lapačka a vyrážačka Jaroslava Haláka z XXI. ZOH 2010 vo Vancouvri, hokejka Zdena Cháru.

Ženský hokej je zastúpený hokejovým výstrojom brankárky Zuzany Tomčíkovej. Z rozhodcov majú zastúpenie dres a korčule Vladimíra Balušku, hlavného rozhodcu vo finále MS 2010 v Nemecku, predmety z pozostalosti Vojtecha Okoličányho. Samostatná časť je venovaná „zlatým“ MS 2002 vo Švédsku.

Čestné miesto tu má pohár pre majstrov sveta v ľadovom hokeji 2002, zápisník trénera Jána Filca, zlatá medaila a hokejka s podpismi hráčov.

Najmenších návštevníkov určite zaujmú maskoty „Kamko“ z MS 1995, „Gooly“ z MS 2011 a „Macejko“ z MS 2019. Vystavené predmety pochádzajú zo zbierky Slovenského olympijského a športového múzea a časť z nich je zapožičaná zo súkromných zbierok.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie