Správy Samospráva

V Topoľčanoch začala celomestská deratizácia: Nerešpektovanie môže byť sankcionované

Počas jarných mesiacov sa slovenské mestá pripravujú na boj proti škodcom. Neinak je tomu aj v Topoľčanoch.

Ilustračný obrázok k článku V Topoľčanoch začala celomestská deratizácia: Nerešpektovanie môže byť sankcionované
Zdroj: TASR

Ako informuje topoľčianska radnica na svojom webe, že sa na území mesta vyskytuje zvýšené množstvo škodlivých hlodavcov a hrozí nebezpečenstvo možnosti výskytu prenosných chorôb.

Mesto preto nariadilo preventívnu deratizáciu pre celé územie mesta Topoľčany a prímestské časti Veľké a Malé Bedzany. Deratizácia bude prebiahať v období od 15. apríla do 30. mája.

„Táto preventívna deratizácia sa vzťahuje na všetky zariadenia výrobných, obchodných, skladovacích a administratívnych organizácií a prevádzok ako aj súkromných vlastníkov takéhoto majetku, na všetky verejné priestranstvá, skládky odpadov z domácností a priemyslu, na povrchové a podzemné kanalizácie podzemných vôd, na zariadenia teplovodných kanálov, na bytové domy a na ostatné plochy súkromného sektoru,“ informuje topoľčianska radnica vo zverejnenej vyhláške.

O deratizačné práce sa musia postarať právnické a fyzické osoby, ktoré majú oprávnenie na dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu. K ničeniu hlodavcov sa použijú otrávené návnady určené na ich hubenie.

Mesto teraz potrebuje, aby deratizácia prebehla celoplošne a bola účinná. „Žiadame, aby v uvedenom termíne všetky fyzické a právnické osoby, ktoré vlastnia, prevádzkujú alebo spravujú uvedené nehnuteľnosti v Topoľčanoch a prímestských častiach Veľké a Malé Bedzany, zabezpečili uvedeným spôsobom ich jarnú ochranu proti škodcom,“ informuje radnica mesta Topoľčany.

O výkone deratizácie v danom objekte musia byť predpísaným spôsobom informovaní občania už pri vstupe do objektu. Zabráni sa tak vzniku nebezpečenstva priotrávenia ľudí alebo zvierat použitými návnadami.

„Odmietnutie deratizačných prác, alebo ich marenie bude stíhané podľa príslušných zákonných ustanovení,“ upozorňuje na záver radnica.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie