Jakub Forgács Správy

Veterinár radí psíčkarom: TOTO pomôže domácim miláčikom počas hlučnej silvestrovskej noci

Petardy, delobuchy a rakety na prelome starého a nového roka ohlušujú ulice miest a obcí. Pre ľudí je to zábavka, no pre psíky utrpenie. Pozrite, ako môžete pomôcť svojmu domácemu miláčikovi, aby najhlučnejšiu noc v roku prežil čo najpokojnejšie.

Ilustračný obrázok k článku Veterinár radí psíčkarom: TOTO pomôže domácim miláčikom počas hlučnej silvestrovskej noci
Foto: Radka Deckerová

Na rozdiel od väčšiny ľudí, ktorí posledný deň roku chápu ako deň veselej a príjemnej oslavy, majitelia psov na Silvester hľadia s obavami a otázkou, ako silvestrovský rachot prežijú ich zvieratá. Veterinárny lekár Pavol Čech radí, že ochrániť psa pred silným hlukom zo silvestrovských delobuchov pomôže najviac kombinácia praktických opatrení a liekov na upokojenie.

Ako pripomenul, pes vníma zvuk 20-krát až 30-krát intenzívnejšie ako človek, „silvestrovská delostreľba“ mu preto prináša veľký stres. „Zmierniť ho pomáhajú lieky na upokojenie vo forme tabliet alebo gélu, ktoré vám odporučí veterinárny lekár,“ uviedol Čech. „Ak sa rozhodnete pre tieto lieky, je vhodné ich podať už v predvečer Silvestra a potom na Starý rok ráno, na obed a večer,“ upozornil.

Čech odporúča kombinovať lieky s praktickými opatreniami, ktoré psovi znížia pocit intenzity zvuku silvestrovskej pyrotechniky. Radí napríklad urobiť posledné venčenie o čosi skôr. „Rozhodne ho nenechávajte na neskorý večer, keď sa už začínajú objavovať prvé delobuchy,“ uviedol Čech.

„Takisto môžete dať psovi vatu do uší a ak musí v byte či dome ostať sám, nechajte nahlas pustené rádio či televízor, aby bol predpripravený na zvuky zvonku,“ uviedol Čech. Majiteľom psov takisto odporučil, aby umiestnili ich postieľku počas silvestrovskej noci do stredu bytu alebo domu, teda na miesto, ktoré je čo najviac vzdialené od okien.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie