Správy

Viete, ktoré aktivity nás okrem kávičkovania v práci oberajú o čas?

Čo robíte po príchode do kancelárie? Hoci mnohí preklebetia s kolegami pri káve či fajčení, podľa výskumov nás vo výkone brzdia pomalé technológie.

Ilustračný obrázok k článku Viete, ktoré aktivity nás okrem kávičkovania v práci oberajú o čas?
Zdroj: TASR

Nedávny anglický výskum sa zameral na dvetisíc pracovníkov istej firmy. Pozreli sa na detaily takmer 50-ročnej kariéry, čiže od začiatku produktívneho veku až po penziu.

Za tento čas sa poslali státisíce emailov, štvrť milióna minút strávili na telefóne a hodiny, teda dni, na káve. Zamestnanci vypili takmer 25-tisíc šálok. Keď premietneme klebetenie s kolegami do čísel, je to takmer polroka non-stop. Zamestnanci sú podľa výskumu aj nedochvíľni, meškali vyše tisíckrát.

Zlá technika

S blížiacim sa koncom sezóny dovoleniek, spoločnosť Sharp predstavuje výskum, ktorý ukazuje, že priemerný európsky kancelársky pracovník stratí minimálne 19 dní každý rok kvôli pomalej alebo neefektívnej technológii, čo je viac času ako mnoho ľudí strávi na platenej dovolenke.

Najväčšiu mrhanie času vzniká pri hľadaní súborov na serveri – 22 minút denne – kvôli nevýkonným nástrojom na vyhľadávanie.

Medzi ďalšie žrúty času patrí používanie tlačiarne: každý deň strávia pracovníci šesť minút čakaním na jej zahriatie; a takmer deväť minút čakaním na vytlačenie dokumentov.

Čítajte aj: BRITI O SLOVENSKU: Slovenské jedlo nás priviedlo do kómy, píšu o gastro zážitku

V prieskume na viac ako šesťtisíc kancelárskych pracovníkoch naprieč Európou sa zistilo, že to treba prirátať k viac ako 35 minútam spotrebovaným každým zamestnancom každý deň, čo je ekvivalent 148 hodín alebo štyroch týždňov prestojov každý rok. Všetky tieto neefektívne činnosti predstavujú pre firmy v priemere náklady na 19 dní práce zamestnanca ročne, čo je viac ako trojtýždňová dovolenka.

Zastarané pracovisko

Viac ako 65 percent respondentov uviedlo, že pokiaľ ide o technológiu, ich pracovisko je zastarané. Viac ako polovica pracovníkov (53 %) povedala, že ak by ich kancelária bola vybavená lepšou technológiou, boli by produktívnejší a viac ako každý siedmy pracovník (14 %) uviedol, že by si nehľadal inú prácu. Tieto výsledky firmám ukazujú veľkú príležitosť ako vylepšiť výstup a udržať si zamestnancov.

Čítajte aj: Zamestnanci dostanú vyššiu hodnotu gastrolístkov, prilepšia si aj počas služobky

„Technológia nám má život uľahčovať a pomáhať nám pracovať rýchlejšie, ale v reálnom svete zastaraná technológia a technológia, ktorá sa ťažko používa, často spomaľuje ľudí a núti ich tak mrhať časom,“ povedal Adam Bieniewski, Marketing Manager, Sharp Electronics CEE.

Tieto prestoje môžu znamenať stratené príležitosti, stratené zisky a dokonca stratu zamestnancov. Firmy si musia začať vážiť dôležitosť prepojených technológií, ktoré fungujú v symbióze s meniacimi sa potrebami ich zamestnancov.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie