LULA Správy Samospráva

Voľby do VÚC: Uhríka sa Smer-SD neobáva, najsilnejším kandidátom má byť Belica

Podľa interného prieskumu strany Smer-SD je súčasný župan najsilnejším kandidátom v nadchádzajúcich novembrových krajských voľbách v Nitrianskom kraji.

Ilustračný obrázok k článku Voľby do VÚC: Uhríka sa Smer-SD neobáva, najsilnejším kandidátom má byť Belica
Zdroj: TASR

Súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica je podľa interných prieskumov najsilnejším kandidátom v nadchádzajúcich novembrových krajských voľbách v Nitrianskom kraji. Pred zasadnutím vlády to uviedol podpredseda Smeru-SD a minister kultúry Marek Maďarič. Podľa toho nie je na základe doterajších prieskumov dôvod sa obávať, že by mohol vo voľbách na predsedu kraja uspieť kandidát ĽSNS Milan Uhrík.

„Naše prieskumy ukazujú, že najsilnejší kandidát je pán Belica a my urobíme maximum pre to, aby bol úspešný a myslíme si, že to je kandidát, ktorého by mohli, ak to uznajú za vhodné, podporiť aj iné politické strany,“ povedal Maďarič.

Chcú väčšiu podporu strán

Belicu, ktorý patrí k dvom najdlhšie úradujúcich predsedov samosprávnych krajov a vo funkcii je od roku 2001, podporuje vo voľbách trojlístok vládnych strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Maďarič nevylúčil, že Smer-SD bude rokovať aj s ďalšími stranami a pokúsi sa nájsť ešte širšiu podporu. „Vedenie v Nitrianskom kraji bude diskutovať s tými stranami, ale myslím si, že to nie je vylúčené,“ uviedol na margo možných rokovaní o podpore.

Uhríka sa neobávajú

Minister nechcel zverejňovať konkrétne čísla z interných prieskumov, o ktorých má podľa jeho slov len základnú informáciu. „Viete, prieskumy sú zradné, nechcem to teraz vysloviť. Je jednoznačne najsilnejší kandidát,“ povedal Maďarič na margo výsledku Belicu v prieskumoch. Naopak, preferencie Uhríka boli podľa neho nízke. „Na základe tých prieskumov by som nemal obavu z jeho možného prielomu,“ doplnil.

Ďalší kandidáti

Okrem Belicu sa o post predsedu NSK uchádza kandidát pravicových strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a DS, herec a krajský poslanec Ján Greššo. Za SMK kandiduje podpredseda tejto strany a krajský poslanec Iván Farkás. Svoju kandidatúru na post predsedu NSK oznámil aj Milan Uhrík zo strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Zoskupenie Nový parlament nominovalo bezpečnostného analytika Jána Marka. Za Maďarskú kresťanskodemo­kratickú alianciu (MKA) kandiduje podnikateľ Ľászló Hajdu. Nezávislými kandidátmi sú krajská a nitrianska mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková a poslanec Peter Oremus.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie