Rastislav Búgel Kultúra

Z veľkých palácov na územie zemníc: Príchod k nám bol pre vierozvestcov kultúrny šok

Podľa riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre musel byť príchod k nám pre vierozvestcov Cyrila a Metoda kultúrnym šokom.

Ilustračný obrázok k článku Z veľkých palácov na územie zemníc: Príchod k nám bol pre vierozvestcov kultúrny šok
Foto: Rastislav Búgel

„Prišli z civilizovaného sveta a v určitom zmysle to musel byť pre nich šok, lebo z veľkých palácov a katedrál prichádzajú na územie drevených stavieb, pomerne nepohodlných zemníc, bez kúpeľov, bez všetkého,“ povedal Ruttka. Podľa jeho názoru však isté informácie o tunajšom živote pravdepodobne mali, pretože išli na územie, ktoré už predtým niekto „otestoval“.

Vysvätený pred ich príchodom

Už pred Cyrilom a Metodom pôsobili u nás iné kresťanské misie, ktoré prišli z dnešného Nemecka, Talianska a Grécka. „Napokon aj to, že v Nitre bol vysvätený kostol salzburským arcibiskupom, znamená, že tu už to kresťanstvo nejakým spôsobom bolo aj pred príchodom Cyrila a Metoda, teda pred rokom 863,“ poukázal Ruttkay.

Základy kresťanstva tu boli

Z Bojnej v okrese Topoľčany pochádza množstvo nálezov, ktoré dokladajú, že kresťanstvo bolo na niektorých územiach naplno udomácnené už dokonca pred vznikom Veľkej Moravy, teda v čase Nitrianskeho kniežatstva v prvej tretine 9. storočia. To však význam misie Cyrila a Metoda nijako nepotiera, zdôraznil Ruttkay. Obrovské zásluhy mali v šírení kresťanstva, priniesli písmo – hlaholiku a dosiahli, že liturgia mohla byť aj v slovanskom jazyku. „Zároveň treba vidieť aj politický rozmer a úspechy solúnskych bratov pri rokovaniach na politickej scéne, najmä u pápeža Hadriána. To vtedy zohrávalo veľkú úlohu aj v rámci celoeurópskeho priestoru,“ dodal Ruttkay.

Malá šanca na nájdenie hrobu

Solúnski bratia podľa jeho slov určite neprišli na Veľkú Moravu ako dvaja pustovníci, ale mali svoj sprievod, niesli dary pre vladárov. O samotnom priebehu misie si môžu vedci mnohé veci len domýšľať. „My koniec koncov dnes nevieme presne ani cestu, ktorou prišli, to treba otvorene povedať. Predtým boli teórie, že išli cez Bulharsko, to sa však dnes ukazuje ako málo pravdepodobné,“ hovorí Ruttkay. Rovnako sa doteraz nepodarilo nájsť Metodov hrob. Odborníci sa domnievajú, že sa nachádza na Morave – v Mikulčiciach alebo v Starom Měste. Šanca nájsť ho je však malá. „Aj keby sme našli hrob, ktorý spĺňa popis toho, kde bol Metod uložený, bolo by veľmi ťažké dokázať, že kostrové pozostatky patria jemu. Jeho potomkov a teda ani DNA nemáme a asi tam nebude napísané, že to je Metod,“ podotkol Ruttkay.

Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie