Peter Klimant Správy

Zariadenie pre seniorov i nové chodníky: Dedinka pri Zlatých Moravciach má veľké plány

Jedna z obcí z nášho okresu má veľké plány. Keďže nemajú žiadny dlh, na obecnom úrade sa rozhodli pustiť do zaujímavých projektov. Na svoje si prídu deti i seniori.

Ilustračný obrázok k článku Zariadenie pre seniorov i nové chodníky: Dedinka pri Zlatých Moravciach má veľké plány
Zdroj: Dnes24.sk

S prípravou viacerých veľkých investícií začali v obci Malé Vozokany v okrese Zlaté Moravce. Dobrá ekonomická kondícia obce a nulový dlh dovoľujú starostke Jane Ďurčekovej plánovať výstavbu komunikácií i budovanie zariadenia pre seniorov.

Bez dlhov

Obec hospodári s ročným rozpočtom približne 120 000 eur. Podľa Ďurčekovej to nie je veľa, ak sa však podarí získať mimorozpočtové zdroje z rôznych podporných fondov, pripravené investície sa budú dať zrealizovať. „Momentálne sme, ako jedna z mála obcí bez dlhov. Posledné podlžnosti sme vyrovnali v máji a teraz máme čisté konto. To znamená, že sa nám trošku uvoľnili ruky, pokiaľ ide o spolufinancovanie projektov,“ povedala Ďurčeková.

Podľa jej slov bude potrebné čo najskôr vybudovať v dedine chodníky, predovšetkým v smere na susedný Červený Hrádok, kam chodia deti do základnej školy. „Nie je to ďaleko, od stredu dediny je to okolo 700 metrov. Cesta tu je úzka a bez chodníka to je katastrofa. Pre bezpečnosť detí je táto investícia veľmi dôležitá. Pokiaľ by sme chceli urobiť chodníky na všetkých uliciach, tak odhadujem celkové náklady na približne 200 000 eur,“ uviedla starostka.

Zariadenie pre seniorov

K ďalším veľkým investíciám, ktoré musí obec pripravovať postupne, patrí výstavba zariadenia pre seniorov. Podľa Ďurčekovej sú Malé Vozokany obec s vysokým podielom obyvateľov v dôchodkovom veku. „Určite si zaslúžia, aby sme im poskytovali aj potrebné služby. Problémom je, že nemáme svoj vlastný pozemok. Preto sme museli najskôr začať s majetkovo-právnym usporiadaním parciel patriacich súkromným vlastníkom a to je veľmi náročné. Bolo nutné zisťovať desiatky vlastníkov pôdy, vstupovať do dedičských konaní a podobne,“ vysvetľuje Ďurčeková.

Odhadnúť začiatok výstavby zariadenia pre seniorov podľa nej momentálne nie je možné, pretože po získaní pozemkov bude nutné nájsť ešte zdroje na financovanie výstavby. „Určite však v týchto snahách budem pokračovať, pretože starých ľudí máme veľa a záujem o služby pre seniorov je veľký. Okrem toho by v takomto zariadení mohli vzniknúť aj nejaké pracovné miesta pre zdravotnícky personál alebo opatrovateľov,“ dodala Ďurčeková.

Čítajte tiež:

Bohatá na turistiku i históriu: Táto dedinka pri Moravciach má čo ponúknuť

Poklad po najstarších roľníkoch: Z Malých Vozokán pochádza mimoriadne vzácny objav

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie